W minionym tygodniu mieliśmy ostatnie posiedzenie Banku Anglii przed zaplanowanym na 23 czerwca referendum ws. potencjalnego opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Nie zabrakło więc licznych komentarzy w tej materii.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Jednakże z opublikowanego w piątek najnowszego raportu CFTC o pozycjonowaniu na rynku walutowym wynika, że inwestorzy spekulacyjni nie obawiali się przeceny GBP. Do 10 maja zmniejszali oni swoją pozycję krótką netto o ponad 5 tys. kontraktów.
Może to świadczyć o tym, że albo inwestorzy przestają doceniać ryzyko płynące z Brexitu, albo po prostu trwa dostosowywanie pozycji i ważenie ryzyk, które ostatecznie zakończy się rosnącą ilością shortów netto, przynajmniej do czasu zbliżania się do czerwcowego referendum.
Ponadto warto rzucić okiem na rynek dolara australijskiego, gdzie po ostatnich perturbacjach związanych zarówno z obniżeniem stóp procentowych przez RBA jak i ogłoszeniem nowego budżetu i zaplanowanymi na początek lipca przedterminowymi wyborami parlamentarnymi inwestorzy zaczęli realizację zysków.
Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Tylko w poprzednim tygodniu pozycja długa netto spadła o ponad 16 tys. kontraktów, do najniższego poziomu od miesiąca. Sytuacja ta pokrywa się oczekiwaniami, o jakich kilka tygodni temu pisałem na stronie InsiderFX.
Prócz tego warto rzucić okiem na rynku ropy naftowej, gdzie pomimo istotnego spadku pozycji długiej netto o ponad 26 tys. kontraktów w tygodniu zakończonym 10 maja ceny ropy pozostały dość stabilne.
Może to być dobra informacja w kontekście dalszych wzrostów, gdyż oznaczać może, iż mimo realizacji zysków i zamykania longów na rynku wciąż pozostają inwestorzy chętni do kupowania surowca po bieżącej cenie rynkowe.
Warto również dodać, że w minionym tygodniu poznaliśmy 3 raporty fundamentalne: EIA, IEA i OPEC. Pierwsze dwa raporty pokazały pozytywniejsze dane w kwestii trendów w popycie i podaży, z kolei OPEC nie zmienił swojej perspektywy.