Dolar odpuszcza funtowi. Notowania pary GBP/USD najwyżej od czerwca.

J2T

Deprecjacja dolara trwa w najlepsze. Amerykański dolar w ostatnim czasie wypada słabo na tle światowych walut. W grudniu dolar szczególnie mocno odpuszcza funtowi. Na rynek pary GBP/USD patrzymy we wtorek, 13 grudnia. Notowania GBP/USD znajdują się obecnie najwyżej od czerwca tego roku. Co przyniosą najbliższe dni dla tzw. kabla (określenie pary walutowej GBP/USD)?

Gorsze chwile amerykańskiego dolara

Amerykańska waluta od początku tego roku „prężyła muskuły” i pokazywała miejsce pozostałym światowym walutom. Taki stan utrzymywał się do końca września. Jednak wraz z październikiem pojawiła się deprecjacja dolara. Od tego czasu amerykański dolar przeżywa gorsze chwile. Dobrze wykorzystuje to funt, który szczególnie mocno zyskał w listopadzie (ponad 5%). Jak dotąd w grudniu notowania pary GBP/USD również rosną. Funt wobec dolara zyskał w ciągu ostatnich dni ponad 2,50%.

Niższa inflacja w USA – dolar reaguje

Dziś opublikowany został raport dotyczący inflacji w Stanach Zjednoczonych. Roczna dynamika cen spadła w listopadzie mocniej niż się tego spodziewano. Dolar zdaje się, odebrał informację jako zakończenie surowej polityki monetarnej Fedu.

Jednak na to, jaki ruch wykona Rezerwa Federalna, nie będzie trzeba długo czekać. Jutro, w środę 14 grudnia podana zostanie decyzja dotycząca stóp procentowych w USA.

Publikacje również w Wielkiej Brytanii

Natomiast na wyspach odczyt inflacji podany zostanie jutro (14.12). Rynki spodziewają się, że również w Wielkiej Brytanii inflacja okaże się niższa. Brytyjski rząd i bank centralny spoglądać będą w stronę raportu, który poprzednio pokazał historyczny poziom. W czwartek, 15 grudnia w Wielkiej Brytanii decydenci banku centralnego obradować będą w sprawie kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Para GBP/USD najwyżej od czerwca, co dalej?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej rynek pary walutowej GBP/USD radzi sobie dobrze również w pierwszej połowie grudnia. Funt walczył w ostatnich dniach o przebicie się przez opór w postaci strefy cenowej: 1,2253-1,2315 USD. Taki plan powiódł się dopiero dziś, 13 grudnia w godzinach popołudniowych. Silnym impulsem notowania funta do dolara przebiły się przez opór i wylądowały najwyżej od czerwca. Spójrzmy na to, jakie perspektywy ma przed sobą rynek funta do dolara.

Forex Demo

Scenariusz wzrostowy

Obecny układ pozwala sądzić, że rynek ma sposobność do kontynuacji zależności wzrostowej. Dobrze byłoby, aby przed następnym wzrostem para GBP/USD cofnęła w okolice strefy: 1,2253-1,2315 USD. Wówczas w wyniku zasady zmiany biegunów stałby się on dla rynku wsparciem. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls rynek mógłby podejść pod 1,2510 USD. Wariant ten zakłada, że kurs pary GBP/USD utrzyma się powyżej tego zakresu.

Wykres GBPUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy GBP/USD 13.12.2022

Scenariusz spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, że w przypadku pary GBP/USD wiele zależeć będzie również od danych z Wielkiej Brytanii. Niekorzystne wpłynąć mogą na sytuację omawianego rynku. Dlatego warto rozważyć również wariant spadkowy. Taki mógłby polegać na zejściu notowań pary GBP/USD do strefy cenowej 1,2253-1,2315 USD. Następnie na zasadzie utworzenia niższego szczytu względem dzisiejszego (13.12) rynek rozpocząłby zejście. Impetu spadkom nadałby powrót poniżej zaznaczonego obszaru. Potencjalnie rynek sięgnąć może nawet 1,2100 USD.

Wykres GBPUSD spadek
Scenariusz spadkowy GBP/USD 13.12.2022

Podsumowanie

Sytuacja na parze walutowej GBP/USD wygląda niezwykle ciekawie. Funt ma ochotę przeć dalej do przodu, pytanie jednak, jak zareaguje na istotne dane dla gospodarki.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO