Dziś rano azjatyckie rynki akcji charakteryzują się mieszanym sentymentem. Liczba nowych zakażeń COVID-19 kontynuuje obniżanie się i Stany Zjednoczone ogłosiły piąty tygodniowy spadek tej liczby z rzędu. Prezydent Joe Biden obiecał przyspieszyć program szczepień w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem raporty sugerują, że rząd Wielkiej Brytanii planuje masowe testy “błyskawiczne” w ramach swojej strategii złagodzenia restrykcji wprowadzonych w ramach lockdownu.
Dziś rano opublikowane dane ukazują wzrost wskaźnika rocznej inflacji CPI w Wielkiej Brytanii z 0,6% w grudniu do 0,7% w styczniu. To wciąż pozostawia go znacznie poniżej celu 2%. Wydaje się jednak, że inflacja gwałtownie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, w odzwierciedleniu niedawnego wzrostu cen energii i wygaśnięciu tymczasowej obniżki podatku VAT dla branży hotelarskiej. Reszta dzisiejszego kalendarza danych w Europie jest dość lekka. Oczekuje się, że w Wielkiej Brytanii oficjalne ceny domów ONS w grudniu dostarczą dalszych wskazówek na temat ożywienia rynku wynikającego z tymczasowego obniżenia “opłaty skarbowej”. Dane dotyczące produkcji budowlanej w strefie euro w grudniu będą obserwowane pod kątem tego czy sektor, na który restrykcje mają stosunkowo niewielki bezpośredni wpływ, nadal rósł po miesięcznym wzroście w listopadzie w wysokości 1,4%.
Dzisiejsze publikacje z USA zapewnią ważne wiadomości na temat tempa wzrostu gospodarczego na początku 2021 roku. Obostrzenia w USA nadal różnią się w zależności od stanu, ale ogólnie wydają się mniej uciążliwe niż w Europie. Częściowo z tego powodu oczekuje się, że w I kwartale PKB w USA będzie nadal rosnąć, podczas gdy przewidywany jest jego spadek zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w strefie euro. Niemniej jednak pandemia miała znaczny negatywny wpływ na Stany Zjednoczone i istnieją oznaki, że wzrost gospodarczy prawie zatrzymał się pod koniec roku. W szczególności sprzedaż detaliczna, która silnie wzrosła w III kwartale, odnotowała miesięczne spadki w każdym z ostatnich trzech miesięcy roku. Rynki będą więc bacznie obserwować, czy rzeczywiście nastąpiło oczekiwane styczniowe odbicie. Produkcja przemysłowa, na którą restrykcje w mniejszym stopniu wpływają, gwałtownie wzrosła w IV kwartale i przewiduje się, że ponownie wzrośnie w styczniu.
Wśród wielu mówców z banków centralnych, prawdopodobnie najbardziej interesujące mogą być komentarze zastępcy gubernatora Banku Anglii Dave’a Ramsdena, który ma wypowiedzieć się o programie QE. Rynki będą szukać wskazówek, co Bank Anglii planuje zrobić po wygaśnięciu obecnej transzy pieniędzy na zakup aktywów (nastąpi prawdopodobnie około września). Dziś wypowie się również wielu mówców z Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a Fed opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia politycznego. Można oczekiwać, iż potwierdzą informację, że prowadzenie polityki monetarnej będzie teraz zawieszone na jakiś czas, ponieważ zajmą się monitorowaniem rozwoju sytuacji.
Dziś o godzinie 16:00 wygasają opcje na:
- EURUSD
- USDJPY
- AUDUSD
- USDCAD
- AUDJPY
- USDNOK
- EURGBP
- EURCHF
Spojrzenie od strony technicznej i handlowej
EURUSD: kierunek byczy powyżej 1.2050 z celem 1.2350
Z technicznej i handlowej perspektywy, zamknięcie powyżej 1.21 oraz opadającej linii trendu jest silnym impulsem wzrostowym otwierającym drogę na retest wcześniejszych szczytów na poziomie 1.2350. Tylko powrót do 1.2040 sugerowałby dalsze poruszanie się w konsolidacji.
Raporty dotyczące płynności sugerują silne oferty wzrostowe do 1.2150, następnie ich stosunkowe osłabienie i ponownie zwiększenie w strefie 1.2180-1.2220. Powyżej niej znów osłabienie i liczne potencjalne przystanki, lecz w strefie 1.2250-1.23 znów zyskują na sile. Oferty spadkowe są dość słabe i sugerują wiele przystanków aż do poziomu 1.20, gdzie się wzmacniają i pozostają silniejsze do 1.1950.
GBPUSD: kierunek byczy powyżej 1.3750 z celem 1.40
Z technicznej i handlowej perspektywy należy wypatrywać pullbacku do 1.3750 związanego z realizacją zysków. Przetestowanie tego wsparcia powinno przyciągnąć świeży popyt, który postawi sobie za następny cel poziom 1.40.
Raporty dotyczące płynności sugerują stosunkowo lekkie oferty i liczne przystanki aż do poziomu 1.40, gdzie rosną na sile, by powyżej znów się osłabić, tym razem do poziomu 1.41, gdzie zainteresowanie wzrośnie. Powyżej niego są już bardzo słabe. Spadkowe oferty są dość słabe i sugerują liczne przystanki aż do poziomu 1.3750, gdzie wreszcie pojawiają się silniejsze.
USDJPY: kierunek byczy powyżej 104.50, z celem 107
Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że 104.50 pełni rolę wsparcia, istnieje szansa na podejście wyżej, aby przetestować poziom 107. Spadek do 103.50 zanegowałby dalszy trend wzrostowy.
Raporty dotyczące płynności sugerują liczne oferty wzrostowe w okolicach 106.50, które jeszcze zyskują na sile przy 107. Oferty spadkowe są dość słabe, silniejsze pojawiają się dopiero poniżej 104.50.
AUDUSD: kierunek byczy powyżej 0.7560 z celem 0.8
Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że 0.7560 pełni rolę wsparcia, ceny mogą podejść wyżej i przetestować górny target fali 5, znajdujący się na poziomie 0.8. Zamknięcie powyżej 0.7730, gdzie znajduje się obecnie opadająca linia trendu, zachęci byki do dalszego rajdu i będzie potwierdzeniem tej projekcji.
Raporty dotyczące płynności sugerują liczne oferty wzrostowe w okolicach 0.78, które jeszcze zyskują na sile przy 0.7820. Problemy z zagęszczeniem ofert zaczną się pojawiać w strefie 0.7850-0.7860. Oferty spadkowe są dość słabe, silniejsze pojawiają się dopiero w okolicy 0.7580.
Patrick Munnelly
Tickmill