Notowania pary GBP/USD przy 1,0870 USD! Funt na dołku sprzed 37 lat.

J2T

Kurs pary walutowej GBP/USD przeżywa w tym roku ciężkie chwile. Od początku roku, do dziś 24 września notowania pary GBP/USD spadły o ponad 20%. Jednak szczególnie słabo funt względem dolara wypada we wrześniu. W tym miesiącu funt w relacji do amerykańskiej waluty stracił ponad 6,50%. Aktualnie notowania pary GBP/USD oscylują przy poziomie 1,0870 USD. Oznacza to, że brytyjski funt znajduje się na dołku sprzed 37 lat.

Siła amerykańskiego dolara

Amerykańska waluta w kolejnym miesiącu, we wrześniu kontynuuje rajd względem innych głównych światowych walut. W piątek, 23 września dolar zepchnął zarówno euro, jak i funta szterlinga do nowych minimów. Amerykański dolar pozostaje silny, a dzieje się tak za sprawą ostatniej decyzji Rezerwy Federalnej.

W minioną środę, 21 września Fed ponownie ogłosił podwyżkę stopy procentowej o 75 punktów bazowych. Siła amerykańskiego dolara wynika również z dobrej kondycji rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.

Funt ponosi straty

Instytucja Banku Anglii (BoE) również w tym tygodniu decydowała o podwyżce stóp procentowych. Ponownie w Wielkiej Brytanii zdecydowano się na podwyżkę rzędu 50 punktów bazowych. Rynek zdawał się oczekiwać nieco wyższej podwyżki. Funt szterling podniósł również straty, gdy przedstawiany był nowy plan energetyczny kraju. Brytyjski rząd decyduje się na cięcia podatkowe oraz środki wsparcia dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Para walutowa GBP/USD traci ponad 20%

Od początku tego roku, funt brytyjski tracił wobec amerykańskiego dolara. We wrześniu, jak dotąd kurs pary walutowej obniżył się o ponad 6,50%. Wiele wskazuje na to, że będzie do kolejny stratny miesiąc pary walutowej GBP/USD. W tym roku aż siedem miesięcy para GBP/USD zakończyła ze stratą. Jak na razie, 24 września patrząc, notowania pary walutowej GBP/USD obniżyły się w 2022 roku o ponad 20%.

Forex Demo

Aktualnie funt w relacji do dolara amerykańskiego znajduje się w okolicy dołka sprzed 37 lat. Mowa od poziomach z lutego i marca 1985 roku. Minimum z tego okresu ustanowił rynek na poziomie 1,0510 USD. Notowania pary GBP/USD oscylują obecnie przy poziomie 1,0870 USD. Czy rzeczywiście rynek ma szansę na osiągnięcie czterodekadowego minimum?

Podejmując się analizy sytuacji na rynku pary walutowej GBP/USD, zaznaczyć należy na wstępie, że będzie to nieco inna forma analizy. Ze względu na piątkowe zachowanie rynku, aktualnie kluczowa wydaje się obserwacja. Para walutowa wykonała silne zejście i warto będzie skupić się na tym czy w najbliższym czasie pojawi się odbicie. Takie wykonane może zostać nawet do zakresu 1,1000 USD. Jeżeli jednak w dalszym ciągu rynek zorientowany będzie na spadek, celem zdaje się minimum z 1985 roku.

Wykres GBPUSD
Wykres pary walutowej GBP/USD interwał H4 23.09.2022

Podsumowanie

Brytyjski funt fatalnie wypada w tym roku wobec amerykańskiego dolara. Słabość funta jest widoczna, a silna pozycja dolara jedynie to wykorzystuje. Kurs pary walutowej GBP/USD oscyluje blisko historycznych dołków. Czy w najbliższym czasie będziemy świadkami piszącej się na naszych oczach historii?

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO