J2T

akademia baner pojedynczy wpis żółty

Energy Information Administration (EIA), czyli instytucja wchodząca w skład Departamentu Energii USA zwiększyła dzisiejszego popołudnia swoje prognozy dla globalnego popytu na ropę w 2016 i 2017 roku.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

W przypadku roku 2016 prognoza popytu została podniesiona o 270 tys. baryłek do 1,43 mbpd. Z kolei w przypadku roku kolejnego EIA zrewidowała projekcję o +210 tys. brl do 1,54 mbpd. Głównymi powodami tychże rewizji jest widziany przez EIA wyższy popyt ze strony Chin i Indii.

Agencja oczekuje wzrostu chińskiej konsumpcji ropy o 0,4 mbpd zarówno w 2016 jak i 2017 roku. Wzrosnąć ma również popyt na benzynę i paliwo samolotowe. W przypadku Indii wzrost wynika z oczekiwanego zwiększonego zapotrzebowania na surowiec w transporcie, który wzrosnąć ma 0,3 mbpd w obydwu latach.

Zobacz: Hamada (japoński rząd): BoJ zainterweniuje przy 90 na USDJPY!

Forex Demo

W przypadku USA EIA oczekuje niezmienionego popytu na 2016 rok na poziomie 8,6 mbpd, zaś projekcja na 2017 została podniesiona o 0,1 mbpd do 8,2 mbpd w porównaniu do kwietniowego raportu. Niemniej w ujęciu rocznym prognoza konsumpcji spadła. W tym miejscu warto wspomnieć o rekordowym imporcie surowca przez ten kraj.

Z kolei globalne zapasy ropy mają wciąż rosnąć poprzez pierwszą połowę 2017 roku, niemniej tempo przyrostu ma być generalnie spadkowe. Poza USA agencja nie spodziewa się, że zapasy będą malały głównie z powodu niskich cen.

Zobacz: Kompleksowa analiza makroekonomiczna. Inwestuj świadomie!

To nie koniec publikacji na rynku ropy w tym tygodniu, pełny rozkład jazdy przedstawiony został w dniu wczorajszym. Ponadto niezwykle ciekawie jest dzisiaj na rynku zbóż, czego dogłębna analiza jutro w serwisie InsiderFX.

Implikowane zbilansowanie popytu i podaży, źródło: EIA
Implikowane zbilansowanie popytu i podaży, źródło: EIA

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO