Dolar odrabia blisko 4% wobec jena. Kurs USD/JPY powróci do 137 JPY?

J2T

Amerykański dolar od minimum z zeszłego tygodnia odrobił blisko 4% względem japońskiego jena. Para walutowa USD/JPY wybroniła ważne wsparcie (131,11-131,70 JPY). Od wtorku (02.08) dolar silnie zyskiwał. Dziś najwięcej para USD/JPY kosztowała 135,49 JPY. Czy kurs USD/JPY powróci do poziomu 137 JPY?

Dolar zyskuje blisko 4%

Dolar po tym, jak na początku zeszłego tygodnia zszedł w okolice poziomu 130 JPY, zaczął odrabiać straty. Para walutowa USD/JPY wykonała od tego miejsca blisko 4% podejście, gdy dziś w nocy kurs sięgnął nawet 135,4348 JPY. Najwięcej dolar, gdyż blisko 2% odrobił w piątek (05.08). Stało się tak za sprawą bardzo dobrych danych, które napłynęły z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Biuro Statystyki Pracy podało, że stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu w ciągu poprzednich 50 lat, czyli 3,5%. Dziś dolar wobec jena utrzymywał się cały czas powyżej 134 JPY.

Jen słabnie z biegiem sierpnia

Na wzrost kursu pary walutowej USD/JPY wpłynął również fakt ogólnego osłabienia japońskiego jena. Jen wraz z biegiem ostatnich dni sierpnia słabł względem innych głównych światowych walut.

Wyższy deficyt handlowy Japonii!

Ministerstwo Finansów Japonii podało w dzisiejszym raporcie informację dotyczącą deficytu handlowego Japonii. Odczyt za czerwiec wykazał wartość 1,114 biliona jenów i przekroczył oczekiwania analityków. Po opublikowaniu tych danych dziś w nocy, jen tracił. Przedpołudniem atrakcyjność jena jednak wzrosła i jen pomimo gorszych odczytów zyskiwał względem amerykańskiego dolara.

Kurs USD/JPY powróci do tegorocznego maksimum?

W lipcu dolar ustanowił tegoroczne maksimum, sprzedając się najwyżej za 139,3578 JPY. W drugiej połowie lipca natomiast para walutowa USD/JPY zaczęła tracić. Tak jak wspomniałem, w pierwszym tygodniu sierpnia para USD/JPY odrobiła część strat właśnie z końca lipca. Starania o powrót kursu USD/JPY do tegorocznych maksimów wydają się właśnie realizować.

Forex Demo

Spoglądając na poniższy wykres pary USD/JPY z interwału czasowego H4, zauważyć można, że po tym jak rynek wybronił strefę wsparcia (131,11-131,70 JPY) zaczął na poważnie odrabiać straty. Rynek napotkał dziś opór na zakresie średniej kroczącej SMA 77. W najbliższym czasie para USD/JPY może pokazać, czy zamierza średnią przełamać.

Wykres USDJPY
Para walutowa USD/JPY 08.08.2022

Jeżeli średnia zostanie przełamana, rynek będzie miał otwartą drogę, aby powrócić do poziomu 137 JPY. Problemem w osiągnięciu tego poziomu, może być konieczność wejścia w strefę, który okazał się ostatnio oporem dla rynku. Strefa oporu oznaczona została przedziałem cenowym: 136,71-137,36 JPY. Liczyć należy się z tym, że pierwsze podbicie pod strefę oporu wiązać będzie mogło się z pobudzeniem siły podażowej.

Podsumowanie

Amerykański dolar wygenerował solidne podejście w ostatnich dniach. Szanse na wzrost kursu USD/JPY istnieją. W najbliższym czasie warto będzie obserwować, czy średnia zostanie przełamana, a także jak rynek zachowa się względem strefy oporu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO