Dolar na 24-letnim szczycie wobec jena. Kurs USD/JPY powyżej 144 JPY.

J2T

Amerykański dolar względem japońskiego jena obecnie znajduje się na 24-letnim szczycie. Kurs pary walutowej USD/JPY dziś, 8 września oscyluje nieco powyżej 144 JPY. Dolar napędza się i wykorzystuje słabość jena. Zauważyć warto, że od początku roku dolar w relacji do jena wzrósł już o 25%.

Odmienna polityka pieniężna Banku Japonii

Luzowanie polityki pieniężnej Banku Japonii w dalszym ciągu kontrastuje z polityką przyjętą przez banki centralne na całym świecie. Rezerwa Federalna przygotowuje się już do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Bank Japonii nadal prowadzi zatem odmienną politykę, i jak na razie nie widać oznak chęci zmiany nastawienia instytucji.

Rząd jednak zaniepokojony

Japoński wiceminister finansów Masato Kanda powiedział, dziś 8 września, że rząd jest „niezwykle zaniepokojony sytuacją jena. Komentarz pojawia się po tym, jak dolar osiąga 24-letnie maksimum wobec japońskiego jena. Kanda zwrócił uwagę na ostatnie „spekulacyjne, jednostronne, gwałtowne ruchy jena”. Urzędnik zapewnił, że w obecnej sytuacji rząd gotowy jest podjąć działania na rynku walutowym.

Raport PKB z Japonii

Jak pokazał dzisiejszy raport gospodarka Japonii rozszerzyła się o 3,5% w drugim kwartale 2022 roku w porównaniu do zeszłego roku. Najnowszy odczyt przewyższył zarówno oczekiwania analityków, jak również dane wstępne z sierpnia. Natomiast PKB za drugi kwartał wzrosło o 0,9% względem pierwszego kwartału tego roku.

Co dalej z parą walutową USD/JPY?

Po spektakularnych zyskach pary USD/JPY w tym tygodniu, rynek zaczął się stabilizować. Aktualnie kurs pary walutowej oscyluje w okolicach poziomu 144 JPY. To właśnie obserwacja zachowania ceny na tym zakresie, może okazać się w najbliższym czasie kluczowa. Dolar ma szansę w dalszym ciągu wzrastać, jednak dobrze byłoby zobaczyć układ korekcyjny na rynku.

Forex Demo

Scenariusz spadkowy

Z poziomu 144 JPY rynek pary walutowej generować może zejście. Na dołączonym wykresie zaznaczone zostało czerwoną, przerywaną linią miejsce potencjalnego oporu dla rynku. Warto będzie skupić się na tym, jak zachowa się cena wobec tego poziomu. Zejście może być budowane na tyle długo, dopóki okolice 144,40 JPY trzymają rynek. Notowania pary USD/JPY powrócą prawdopodobnie w takim wypadku do 142 JPY.

Wykres USDJPY spadek
Scenariusz spadkowy USD/JPY 08.09.2022

Scenariusz wzrostowy

Jeżeli natomiast rynek będzie się stabilizować na obecnych zakresach, podejście może być kontynuowane. Impetu wzrostowi nada przebicie szczytu ze środy, 7 września. Wówczas celem dla rynku ma szansę być 146 JPY.

Wykres USDJPY wzrost
Scenariusz wzrostowy USD/JPY 08.09.2022

Podsumowanie

Na rynku pary walutowej USD/JPY może dojść w najbliższych godzinach do korekty. Teraz przede wszystkim warto będzie obserwować zachowanie rynku na obecnych zakresach. Dolar zdaje się nie odpuści łatwo jenowi.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO