J2T

Sytuacja na rynku ropy naftowej i gazu ziemnego nie przestaje rozbudzać wyobraźni traderów. Pierwsze z tych paliw podczas dzisiejszej sesji odnotowało najniższą cenę od prawie siedmiu miesięcy. W przypadku gazu ziemnego mamy natomiast do czynienia z wysokim poziomem zmienności i zupełnie odwrotnym trendem – kurs dziś atakuje swoje tegoroczne maksima.

Wyprzedaż na rynku ropy naftowej

Ropa naftowa już od połowy czerwca znajduje się w wyraźnym trendzie spadkowym. Obniżka, w przypadku mieszanki WTI, rozpoczęła się od poziomu 123 dolarów za baryłkę. W tej chwili, po dwóch tygodniach systematycznych spadków, cena oscyluje w granicach 86 USD. Mamy tutaj więc do czynienia z najniższą wartością od 26 stycznia. Co dalej?

Chiny i USA ograniczają popyt ze względu na spowolnienie gospodarcze

Wydaje się, że niedźwiedzie mają obecnie pełną kontrolę nad rynkiem – zwłaszcza, że przecenę wspierają czynniki fundamentalne. Przede wszystkim mowa tutaj o spadku popytu na paliwa ze strony Chin. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że gospodarka tego mocarstwa wyraźnie spowalnia – najnowsze dane o sprzedaży i produkcji okazały się dużo gorsze od oczekiwań. W efekcie, w obawie o kondycję gospodarki w poniedziałek Bank Ludowy Chin nawet niespodziewanie obniżył stopy procentowe.

Warto także pamiętać, że rozczarowującymi danymi makroekonomicznymi cechują się obecnie również Stany Zjednoczone. Największa gospodarka świata również zaczęła już spowalniać – produkt krajowy brutto USA spadł dwa razy z rzędu, co oznacza, że największa gospodarka świata weszła w fazę technicznej recesji. Inwestorzy zakładają więc zmniejszony w najbliższym czasie popyt na paliwa ze strony dwóch największych mocarstw, a to po prostu musi odbić się na cenie.

Wzrost podaży ropy na horyzoncie

To jednak nie wszystko. Na rynkach rosną dziś także bowiem szanse na większą podaż ropy. Więcej ropy na giełdy paliw dostarcza już Libia. Ponadto, obecnie trwają rozmowy na temat wznowienia umowy nuklearnej z Iranem i Teheran rozważa nową propozycję Unii Europejskiej dotyczącą wznowienia negocjacji. Wszelkie postępy w kierunku zniesienia sankcji na irański eksport będą pobudzać ruchy spadkowe na rynku ropy naftowej.

Z powyższego jasno wynika, że dziś wiodącym scenariuszem na rynku ropy naftowej jest kontynuacja przeceny. Nie należy nawet wykluczać, że już wkrótce rynek wróci do poziomu tegorocznych minimów, czyli 75 dolarów za baryłkę, odnotowanych podczas pierwszych sesji stycznia.

Wykres ropy WTI

Forex Demo

Gaz atakuje tegoroczne maksima

Zupełnie inaczej prezentują się obecne nastroje na rynku gazu ziemnego. Od 6 lipca surowiec ten znajduje się w silnym średnioterminowym trendzie wzrostowym, który rozpoczął się z okolic 5.40 USD za milion brytyjskich jednostek ciepła (MMBtu). Warto odnotować, że 26 lipca, po osiągnięciu poziomu 9 dolarów za MMBtu doszło do korekty, jednak od 8 sierpnia, gdy cena osiągnęła poziom 7.85 USD, mamy do czynienia z kolejnym bardzo silnym i gwałtownym rajdem wzrostowym.

W efekcie, podczas dzisiejszej sesji, kurs gazu ziemnego atakuje swoje tegoroczne maksima z 8 czerwca – poziom 9.65 USD za MMBtu. Ponadto, popyt na gaz cały czas rośnie, a jego podaż, z powodu nałożenia sankcji na Rosję za jej napaść na Ukrainę, jest bardzo mocno ograniczona.

Będzie coraz drożej?

Z tego powodu kraje Unii Europejskiej zwiększyły w ostatnim czasie zakupy skroplonego gazu, aby zapełnić krajowe magazyny tego paliwa przed zbliżającą się zimą, ale LNG może stać się wkrótce trudniejszy do zdobycia, gdy konkurencja o to paliwo w najbliższym czasie się nasili. Wysokie temperatury w Azji zwiększają bowiem tam popyt na gaz, a firmy w tym regionie podwyższają zakupy LNG i gromadzą zapasy na zimę.

Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że na rynku gazu ziemnego hossa powinna trwać w najlepsze, a po starcie sezonu grzewczego jego ceny powinny okazać się znacznie wyższe niż ma to miejsce obecnie, gdy już osiągają rekordowe poziomy.

Wykres gazu ziemnego

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO