Nie jest żadną tajemnicą, że bezprawna napaść Rosji na Ukrainę wywołała gigantyczną zmienność w zasadzie na wszystkich rynkach finansowych i doprowadziła do wielu szokujących sytuacji. Najmocniej uwagę, w zasadzie wszystkich obserwatorów – nie tylko osób śledzących świat inwestycji na co dzień – przykuł jednak kurs ropy naftowej. Wynika to z prostego faktu – kurs “czarnego złota” w pierwszej połowie marca był najwyższy od 2008 roku, co oczywiście przełożyło się na ceny na stacjach benzynowych.

wojnaObecnie sytuacja na rynku ropy naftowej nieco się uspokoiła i rynek znajduje się w fazie korekty, lecz wciąż mamy do czynienia z podwyższonym poziomem zmienności. Oznacza to, że rynek ten każdego tygodnia generuje dogodne okazje do zawarcia zyskownych transakcji. Nie powinno więc dziwić, że cieszy się on obecnie ogromnym zainteresowaniem traderów i spekulantów. Co oczywiście nie oznacza, że dobór odpowiedniego systemu handlowego do obecnych warunków rynkowych jest łatwym zadaniem.

Jakie strategie tradingowe powinny się zatem doskonale sprawdzić na rynku ropy naftowej obecnie? Dwie szczególnie polecane przez nas metody zostaną zaprezentowane poniżej. Pierwsza z nich to:

Strategia Inside Bar Scalping

Jeśli preferujemy dynamiczny handel krótkoterminowy i chcemy wykorzystać wysoki poziom zmienności kursu ropy naftowej w czasie rynkowej niepewności, naznaczonej impulsywnymi, nerwowymi reakcjami inwestorów na wydarzenia związane z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, dobrym pomysłem okaże się strategia Inside Bar Scalping. Co więcej, jest ona stosunkowo prosta i intuicyjna – do stosowania jej w handlu nie potrzebujemy żadnych wskaźników.

strategie inwestycyjneWystarczy nam najprostszy wykres ropy naftowej – najlepiej mieszanki WTI lub Brent ze względu na niskie spready – oraz obserwacja, z jaką świecą mamy w tym momencie do czynienia. Formacja Inside Bar nie jest może tak popularna, jak formacja Pin Bar lub Młota, lecz świetnie sprawdza się w systemach tradingu krótkoterminowego. Jak ją rozpoznać?

Powstaje, gdy ostatnia świeca na wykresie ma wyższe minimum oraz niższe maksimum niż bezpośrednio ją poprzedzająca. Oznacza to, że rynek w danym momencie nie jest zdecydowany w którą stronę podążyć. Umożliwia to osiąganie zysków zarówno ze zleceń kupna, jak i sprzedaży, niezależnie w jakim trendzie długoterminowym obecnie dany instrument się znajduje, co więcej przy stosunkowo wąskim zabezpieczeniu Stop Loss.

W praktyce trader może wygenerować imponujący zysk w stosunku do ryzyka wykorzystując pojawienie się naprawdę silnego impulsu cenowego, niezależnie od tego, która strona rynku go w danym momencie wygeneruje – naszym celem jest tutaj bycie zawsze wśród tych, którzy właśnie przejmują inicjatywę.

Systemy skalpingowe są wykorzystywane w handlu intraday, więc wskazane są niższe interwały czasowe. Dla wybranej strategii najbardziej odpowiedni będzie wykres M5.

Strategia Inside Bar Scalping jest dość specyficzna, ponieważ stosując ją zawieramy zlecenia oczekujące. Gdy zaobserwujemy pojawienie się formacji Inside Bar, ustawiamy:

  • Buy Stop tuż nad maksymalną wartością wewnętrznej świecy
  • Sell Stop tuż pod maksymalną wartością wewnętrznej świecy.

Oznacza to, że pozycja ma zostać otwarta, gdy kurs osiągnie ustaloną przez nas wartość. Wtedy drugie, nieaktywne zlecenie należy skasować i dokładnie na jego wartości ustawić Stop Loss. Wynika z tego, że w przypadku tej metody handlu wyznaczanie zlecenia zabezpieczającego jest bardzo proste i intuicyjne, ponieważ zawsze przyjmuje ono wartości nieaktywnego zlecenia wynikającego z formacji Inside Bar.

Dzięki temu potencjalna strata, gdy rynek wykona ruch nie po naszej myśli, będzie niewielka. Natomiast Take Profit należy ustawić w odległości trzykrotnie większej niż Stop Loss od ceny otwarcia, dzięki czemu mamy niezwykle korzystny stosunek zysku do ryzyka (risk ratio).

Strategia Position Trading

Jeśli jednak preferujemy wyższe interwały czasowe, swing trading i realizowanie transakcji o znacznie większych zasięgach, przy stabilnych silnych, zdecydowanych trendach, warto zwrócić uwagę na inną metodę handlu, która również doskonale sprawdzi się na rynku ropy naftowej w obecnym czasie. W tym celu omówimy nieco bardziej skomplikowaną i wymagającą pewnego doświadczenia strategię o nazwie Position Trading.

co wpływa na zmiany kursów walutIstota tej strategii sprowadza się do poszukiwania początku ruchu trendu na interwale D1 i dłuższych (tygodniowym, a nawet miesięcznym), często zaczynającego się po jakimś wydarzeniu o dużej skali makroekonomicznej, i utrzymania transakcji do kolejnego odwrócenia tendencji.

Okresy, na których zarabiają spekulanci intraday, są tutaj okresem niejasnym. W strategii Position Trading otwieramy maksymalnie kilka pozycji w ciągu miesiąca.

Position Trading idealnie nadaje się więc do handlu na rynku ropy naftowej, zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy mamy naprawdę potężne ruchy cenowe o imponujących zasięgach.

Co ciekawe, strategia Position Trading nie narzuca nam obowiązkowych narzędzi, które muszą być w niej wykorzystywane. Zadaniem tradera jest tutaj po prostu prawidłowa identyfikacja długoterminowego trendu i dołączenie do niego. W tym celu powinien on samodzielnie wyznaczać kluczowe poziomy wsparć i oporów oraz stosować formacje cenowe Price Action.

Mało tego – strategia Position Trading nie posiada jedynego słusznego wariantu wejścia w pozycję. Transakcję zawieramy, gdy najpierw dostrzeżemy pojawienie się nowego, silnego trendu, do którego można dołączyć; a następnie pojawi się sygnał potwierdzający stabilność tej tendencji. Dla wskazanego drugiego etapu absolutnie kluczowe jest właściwe wyznaczenie poziomów długoterminowych wsparć lub oporów.

Każdy trader doskonale wie, że w każdej strategii najważniejszą kwestią w każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w metodzie Position Trading należy zacząć od wyznaczenia zlecenia Stop Loss. Powinno się ono znajdować:

  • Na pokonanym przez ostatnią świecę poziomie oporu w przypadku pozycji długiej
  • Na pokonanym przez ostatnią świecę poziomie wsparcia w przypadku pozycji krótkiej.

Strategia Position Trading nie wykorzystuje sztywnego poziomu Take Profit. Kiedy więc należy zamknąć pozycję?

  • W przypadku pojawienia się wyraźnej świecy spadkowej lub formacji cenowej zwiastującej odwrócenie trendu w przypadku pozycji długiej
  • W przypadku pojawienia się wyraźnej świecy wzrostowej lub formacji cenowej zwiastującej odwrócenie trendu w przypadku pozycji krótkiej.

Jako, że strategia Position Trading wyklucza wpływ spekulacyjnego szumu cenowego na trend oraz lokalne działania spekulacyjne, świece charakteryzujące się mieszanym sentymentem, sugerujące dużą aktywność obu stron rynku, nie mogą wywoływać decyzji o zamknięciu pozycji. Zanegowanie obowiązującego trendu musi być wyraźne.