RBA utrzyma podwyżki. Para AUD/USD z nowym minimum.

36
J2T

Prezes Banku Rezerw Australii (RBA) Philip Lowe skomentował dziś, 16 września sytuację gospodarczą w kraju. Przewodniczący podkreślił, że bank centralny utrzyma podwyżki stóp. Para walutowa AUD/USD utworzyła dziś rano nowe minimum roczne. Aktualnie notowania pary AUD/USD oscylują wokół 0,6680 USD. Jakie perspektywy ma przed sobą para walutowa AUD/USD?

Wrześniowe zachowanie Banku Rezerw Australii (RBA)

W zeszłym tygodniu, we wtorek 6 września bank centralny Australii podał swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych, zatwierdzając  kolejną podwyżkę. Ponownie bankierzy RBA opowiedzieli się za wzrostem stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Swoje uwagi do decyzji przekazał gubernator RBA Philip Lowe. Zdaniem przewodniczącego: „dalszy wzrost stóp procentowych pomoże przywrócić inflację do celu i stworzyć bardziej zrównoważoną sytuację pomiędzy popytem a podażą w australijskiej gospodarce”.

Dziś natomiast przewodniczący RBA skomentował sytuację gospodarczą Australii w parlamencie. Philip Lowe zapewnił, że zachowanie banku centralnego kraju nie zmieni się i instytucja będzie nadal podnosiła stopy procentowe. Lowe podkreślił, że silny rynek pracy pozwala na takie działania Banku Rezerw Australii. W sierpniu odczyt stopy bezrobocia pokazał wartość 3,5%. Swoją wypowiedź gubernator RBA zakończył, wskazując że osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 3% będzie możliwe pod koniec 2024 roku.

Wzrok na Rezerwę Federalną

Na początku tego tygodnia, we wtorek 13 września pojawiły się dane dotyczące z kolei amerykańskiej gospodarki. Odczyt inflacji w sierpniu wykazał spadek do poziomu 8,3%. Dane pomimo wielu różnych interpretacji dodały siły amerykańskiemu dolarowi. Teraz wzrok inwestorów zwrócony jest w stronę przyszłotygodniowych wydarzeń. W środę 21 września Rezerwa Federalna opublikuje decyzję dotyczącą stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Zdania w kwestii wysokości podwyżki są podzielone, ale wiele wskazuje na to, że Fed utrzyma tempo podwyżek z lipca.

Nowe tegoroczne minimum pary AUD/USD utworzone

Australijski dolar względem amerykańskiego radzi sobie we wrześniu nie najlepiej. Para walutowa AUD/USD utrzymuje zatem spadki w tym roku, a w ostatnich dwóch tygodniach ruchy dyktowane były wydarzeniami z obu krajów. Australijski dolar przeżywał lepsze chwile podczas kilku dni. Jednakże to amerykański dolar dominował większość razy i panuje nad losem pary walutowej.

Dziś rano notowania pary walutowej AUD/USD zeszły poniżej poziomu 0,6700 USD i utworzyły nowe tegoroczne minimum. Rynek sięgnął najniżej okolic poziomu 0,6670 USD i zaczął odrabiać. Aktualnie w godzinach popołudniowych kurs pary walutowej AUD/USD oscyluje wokół 0,6700 USD. Teraz główna uwaga rynkowa skupić się może na zachowaniu w strefie cenowej: 0,6705-0,6731 USD. Jest to zakres wsparcia, który jeszcze nie został w pełni zanegowany.

Forex Demo

Scenariusz wzrostowy

Powrót powyżej obszaru wsparcia (0,6705-0,6731 USD) stanowić będzie początek dla ruchu wzrostowego. Konieczne jest późniejsze utrzymanie przez rynek tej strefy. Podsumowując, wyjście i utrzymanie strefy wsparcia, stanowić może o podbiciu rynku do poziomu 0,6800 USD w ciągu najbliższych dni.

Wykres AUDUSD wzrost
Scenariusz wzrostowy AUD/USD 16.09.2022

Scenariusz spadkowy

Warto zwrócić uwagę na inną możliwość. W myśl zasady zmiany biegunów, strefa wsparcia (0,6705-0,6731 USD) zamienić może się w strefę oporu. Utrzymywanie się notowań pary walutowej AUD/USD poniżej tego zakresu determinować będzie ruch spadkowy. Każdorazowy re-test opisanego obszaru od dołu dać może zejście do 0,6600 USD.

Wykres AUDUSD spadek
Scenariusz spadkowy AUD/USD 16.09.2022

Podsumowanie

W najbliższych godzinach kluczowa okazać się może obserwacja reakcji rynku w zakresie 0,6705-0,6731 USD. Rynek pary walutowej AUD/USD ma realną szansę na podbicie do wyższych zakresów. Warto pamiętać, że w przyszłym tygodniu dolar amerykański może dojść kolejny raz do głosu i zdominować parę walutową.

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO