J2T

Azjatyckie rynki akcji poszły głównie w górę dziś rano, w oczekiwaniu na wieczorne ogłoszenie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Z kolei przywódcy czterech narodów Wielkiej Brytanii przedyskutują dziś ustalenia związane ze Świętami Bożego Narodzenia, w tym wezwanie do wzmocnienia zaleceń dotyczących konkretnych zachowań. Nie pojawiły się nowe doniesienia o postępach rozmów w sprawie Brexitu, ale źródła medialne informują, że parlament Wielkiej Brytanii jest przygotowany na przedłużoną sesję rozmów w przyszłym tygodniu, aby potencjalnie przyjąć nowe przepisy.

Listopadowy wskaźnik CPI w Wielkiej Brytanii ukazał spadek rocznej inflacji z 0,7% do 0,3%. Wartość bazowa również spadła, z 1,5% do 1,1%. Był to trzeci miesiąc z rzędu, w którym inflacja zasadnicza spadła o ponad 1 punkt procentowy poniżej celu 2%. Oznacza to, że gubernator Banku Anglii – Andrew Bailey będzie zmuszony napisać list do Kanclerza Skarbu z wyjaśnieniem, jakie działania zamierza podjąć. Jednak dzisiejszy wynik, choć niższy niż oczekiwano, prawdopodobnie nie doprowadzi do żadnych nowych ruchów w polityce monetarnej po czwartkowym zebraniu Banku Anglii.

Dziś odbędzie się ostatnie tegoroczne spotkanie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Najprawdopodobniej nie dojdzie na nim do zmian w polityce pieniężnej, szczególnie biorąc pod uwagę ponowną nadzieję na nowy pakiet stymulacyjny w USA. Jednak decyzja Sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina o nieprzedłużaniu większości awaryjnych linii kredytowych Fed po zakończeniu roku i pewne spowolnienie danych gospodarczych w USA wywołały pewne spekulacje, że Fed może podjąć jakieś działania. W takim przypadku, prawdopodobnie wiązałyby się one ze zmianami w programie zakupów aktywów.

Dwie możliwości zostały zasugerowane. Po pierwsze wzmocnienie przyszłych wytycznych, w celu wyjaśnienia jakie warunki gospodarcze doprowadziłyby do zmian w programie. Po drugie, skoncentrowanie zakupów na kupowanie dłuższych obligacji skarbowych, aby wywrzeć presję na długoterminowe rentowności. Oba ruchy wydają się naprawdę prawdopodobne w swoim czasie, lecz Fed prawdopodobnie zostawi je sobie na przyszły rok.

Po ogłoszeniu nowych ograniczeń w niektórych częściach Anglii, co miało miejsce w tym tygodniu, dzisiejsze grudniowe wskaźniki PMI dla Wielkiej Brytanii mogą natychmiast wyglądać na przestarzałe. Biorąc pod uwagę koniec listopadowego lockdownu w Anglii oczekuje się, że odczyt PMI dla usług powróci powyżej poziomu 50, co sygnalizuje rozwój, podczas gdy produkcja prawdopodobnie wzrośnie drugi miesiąc z rzędu, w czym pomogło, podobnie jak w listopadzie, gromadzenie zapasów przed nowymi porozumieniami handlowymi z Unią Europejską.

Należy spodziewać się spadków obu wskaźników PMI dla strefy euro, przy czym oczekuje się, że usługi zanurkują poniżej 50. Odzwierciedla to utrzymujący się wysoki poziom restrykcji w wielu krajach strefy euro. Z kolei sprzedaż detaliczna w USA, która zawiodła w październiku, może znów rozczarować w listopadzie głównie z powodu spadku sprzedaży samochodów.

Dziś o godzinie 16:00 wygasają opcje na:

  • EURUSD
  • GBPUSD
  • AUDUSD
  • USDJPY

Spojrzenie od strony technicznej i handlowej

EURUSD: kierunek byczy powyżej 1.20 z celem 1.23

Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że 1.20 pełni teraz rolę wsparcia, byki celują w główny opór rosnącej linii trendu zlokalizowany na 1.23.

Raporty dotyczące płynności sugerują lekką drogę do strefy 1.2180, gdzie pojawią się pierwsze duże oferty, do strefy 1.2220. Pojawią się także pewne przystanki oraz próby silnego przełamania. Z drugiej strony oferty spadkowe są stosunkowo niewielkie w strefie 1.2080, co może co może oznaczać szansę na szybkie zejście poniżej poziomu 1.2060 i mocniejsze przystanki przy każdej próbie zejścia poniżej 1.1980. Pokonanie tych poziomów oznaczałoby otwartą drogę na dalsze zejście, aż do 1.19.

EURUSD-16.12.2020-Tickmill

GBPUSD: kierunek byczy powyżej 1.3175 z celem 1.39

Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że 1.3250 pełni rolę wsparcia, ceny mogą podejść wyżej i przetestować górny target fali 5, znajdujący się w strefie 1.3910-1.3980. Z kolei spadek poniżej 1.3175 otwiera drogę do 1.30.

Forex Demo

Raporty dotyczące płynności sugerują, że silne oferty będą składane powyżej strefy 1.3550 aż do poziomu 1.38, gdzie mogą się pojawić pierwsze oznaki kilkudniowej słabości. Z drugiej strony lekkie oferty spadkowe otwierają drogę na szybkie zejście poniżej 1.3450, a następnie wykazywanie słabości aż do poziomu 1.33.

GBPUSD-16.12.2020-Tickmill

USDJPY: kierunek niedźwiedzi poniżej 105, z celem 101.20

Z technicznej i handlowej perspektywy, po USDJPY oczekuje się krótkoterminowego spadku, ponieważ opór wyznaczany przez opadającą linię trendu powinien zostać wybroniony. Następnym celem jest najniższy poziom tego roku – 101.20.

Raporty dotyczące płynności sugerują silniejsze oferty na 104.80, słabsze na 105.20, znów silniejsze na 105.50 i słabsze na 106. Natomiast spadkowe sugerują silne oferty na 103.50, słabsze na 103 i znów silniejsze na 102.80. Mocno wzrostowe oferty zwiększają się w strefie 106.50-107.

USDJPY-16.12.2020-Tickmill

AUDUSD: kierunek byczy powyżej 0.7230 z celem 0.77

Z technicznej i handlowej perspektywy, jako że strefa 0.7220-0.7240 pełni rolę wsparcia, należy oczekiwać retestu ofert powyżej 0.74 i stamtąd spodziewać się cofnięcia spowodowanego realizacją zysków w stronę 0.72. Następnie cena spróbuje zaatakować górny target fali 5, znajdujący się na poziomie 0.77.

Raporty dotyczące płynności sugerują silne oferty w drodze na 76 centów, a następnie prawdopodobne przystanki w strefie 0.7620-0.7630. Jednak silne oferty znów pojawią się w okolicy 0.7750, jako że sentyment okaże się wtedy bardzo potężny. Spadkowe oferty sugerują stosunkowo lekkie zejście poniżej 75 centów, z pewnymi przystankami poniżej 0.7480. Po ich pokonaniu rynek otworzy się na cenę 74 centów praktycznie bez żadnych przeszkód.

AUDUSD-16.12.2020-Tickmill

Patrick Munnelly
Analityk Tickmill

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO