J2T

Póki co nie jest to oficjalna informacja, ale warta odnotowania. Plotka ogłoszona przez Reutersa głosi, że limit produkcji został podwyższony do 31,5 mln brl dziennie, wobec 30 mln poprzednio. Ma to być efekt przyłączenia do kartelu Indonezji.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Jest to dość zaskakująca decyzja, gdyż wcześniej wiele mówiło się o potencjalnym cięciu wydobycia, tymczasem mamy ruch w przeciwną stronę. Ropa tonie, co jest zgodne z naszą analizą sprzed tygodnia. Poniżej wykres M30.

OIL-JAN16M30

Aktualizacja: Oficjalny komunikat OPEC nie zakłada żadnego zwiększenia produkcji. Władze zapowiedziały, iż postanowiły poczekać do kolejnego posiedzenia w połowie przyszłego roku. Tym samym po raz kolejny mieliśmy do czynienia z plotką, podobną do tej, którą wczoraj wywołał FT. Notowania ropy WTI pozostają jednak w pobliżu 40$. Z punktu widzenia interwału D1 wydaje się, że kluczowe powinno być dolne ograniczenia kanału trendowego.

Zobacz: 5 najważniejszych decyzji podjętych przez EBC

Forex Demo

Na koniec warto dodać cytat irańskiego ministra ds. ropy Bijan Namdar Zanganeh’a, który w czwartek rzekł: “członkowie OPEC straciły dość dużo pieniędzy”.  Jego zdaniem światowa nadpodaż ropy szacowana jest obecnie na około 2mln bpd, co stanowi w przybliżeniu 2% światowej produkcji.

OIL-JAN16Daily

akademia baner pojedynczy wpis żółty

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO