J2T

Oficjele Rezerwy Federalnej przekazali w ostatnią środę jasny komunikat, że rozważają podwyżkę stóp procentowych w grudniu, przygotowując się na pierwszy wzrost od 2006 roku. Najważniejszym aspektem wyniku posiedzenia były słowa FED, iż poprawa gospodarcza postępowała i ma dalej postępować podczas kolejnych kilku tygodni. Jakie wydarzenia będą kluczowe przed grudniowym posiedzeniem?

Wzrost gospodarczy za trzeci kwartał

Co prawda pierwszy, wstępny odczyt PKB już za nami, niemniej jednak FED otrzymał go dzień po zakończonym posiedzeniu. Wartość wzrostu wyniosła 1,5% w porównaniu do 3,9% w kwartale poprzednim. Odczyt ten był niemalże zgodny z szacunkami Bloomberga (1,6%). Owe spowolnienie przyszło po tym, jak przedsiębiorstwa zredukowały nadmierne zapasy, tym samym wielu ekonomistów oczekuje, iż będzie to krótkotrwały efekt. Rewizje dla czwartkowej publikacji PKB zostaną ukazane 24 listopada. Niemniej jednak wzrost gospodarczy nie jest wyraźnie częścią dualnego mandatu FED jak inflacja i pełne zatrudnienie, to jednak siła gospodarki ma ogromne znaczenie dla celów wynikających z mandatu.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Dane inflacyjne

Przed nami jeszcze listopadowy odczyt inflacyjny. Preferowany wskaźniki przez FED (PCE) najpewniej wzrósł we wrześniu o 0,2% w ujęciu rok do roku. Jest to wynik nieznacznie gorszy od sierpniowej wartości na poziomie 0,3%. Dla przypomnienia, FED wciąż celuje w poziom 2%.

Wystąpienia Yellen

Szefowa FED będzie miała trzy wystąpienia do momentu grudniowego posiedzenia FED. 4 listopada przedstawi oświadczenie przed Komisją Bankową. Ponad weźmie udział w spotkaniu Klubu Gospodarczego w Waszyngtonie oraz przedstawi tożsame oświadczenia co w przypadku Komisji Bankowej przed Kongresem. Zwłaszcza dwa grudniowe przemówienia (2,3 grudnia) powinny dać Yellen mnóstwo czasu do wypowiedzenia się na temat jej poglądów w kwestii tego jaka jest perspektywa dla poprawiającej się gospodarki.

Zobacz: Decyzja Banku Australii a reakcja na AUDUSD

Stanley Fischer

Forex Demo

Wiceszef FED da wykład na spotkaniu Narodowej Klubu Ekonomistów 4 grudnia. Jako druga najważniejsza osoba w FED, zapewne będzie miał spory wpływ na rynki, jeśli odniesie się do kwestii polityki monetarnej. W swojej ostatniej wypowiedzi z 11 października Fischer pokazał, gdzie osobiście jest usadowiony na temat poglądów dot. polityki pieniężnej. Wówczas powiedział, iż “większość członków Komitetu, włącznie ze mną, oczekiwało, że osiągniecie tych warunków (zawarte w prognozach FED we wrześniu) mogłoby pociągnąć za sobą pierwszą podwyżkę stóp jeszcze w tym roku”.

Raporty z rynku pracy (NFP)

FED zwrócił uwagę w komunikacie z październikowego posiedzenia, iż tempo poprawy na rynku pracy zwolniło. Członkowie FED dostaną jeszcze dwa odczyty przed posiedzeniem w grudniu, co może pomóc im ocenić jak blisko są osiągnięcia pełnego zatrudnienia. We wrześniu wskazywali oni, iż oczekują długoterminowej stopy bezrobocia na poziomie 4,9%, podczas gdy rzeczywista wartość we wrześniu wyniosła 5,1%.

William Dudley

Szef regionalnego oddziału FED z Nowego Jorku będzie przemawiał (12 listopada) na temat perspektywy gospodarczej i co to może oznaczać dla polityki monetarnej. Będzie to bardzo istotne wydarzenie, gdyż Dudley jest w tym roku w pełni głosującym członkiem Komitetu. Dudley jest często postrzegany jako trzecia najważniejsza osoba w FED (po Yellen i Fischer’rze). Ponadto jest on dość wyważoną osobą, w kwestii wypowiedzi na temat polityki pieniężnej, stąd jego słowa są dobrym miernikiem ogólnego tonu panującego wewnątrz Komitetu.

Zobacz: Codzienne sygnały rynkowe “Trading Room”

Jako bonus Bloomberg wskazuje listopadowe (18) minutes FOMC. Podczas tej publikacji powinniśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, co działo się podczas październikowego posiedzenia. Dlaczego FED dodał frazę odnośnie potencjalnego ruchu na kolejnym posiedzeniu? Dlaczego usunął wątek o zewnętrznych ryzykach (gospodarczych i finansowych), które mogły (wg oświadczenia z września) hamować nieco aktywność gospodarczą w USA? Tego wszystkiego powinniśmy dowiedzieć się już za kilkanaście dni.

akademia baner pojedynczy wpis żółty

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO