J2T

Rynek popularnego Aussie’ego po ostatniej decyzji Banku Australii, który zdecydował się nie zmieniać polityki monetarnej wydaje się wracać do spadków, na jaki wskazują fundamenty. Technicznie sytuacja również wygląda coraz bardziej klarownie.

akademia baner pojedynczy wpis żółtyakademia-pojedynczy-wpis-baner-niebieski

W przedświątecznym cyklu “Trading Room” skupiliśmy się na rynku indeksów giełdowych, z których na największy plus zasługiwały NASDAQ oraz NIKKEI225. W tygodniu diametralnie zmieniła się sytuacja na chińskim parkiecie (Hang Seng), o czym możecie przeczytać w piątkowym wpisie na stronie serwisu InsiderFX.pl. W przypadku gry na SP500 rynek najpierw zeszedł do niższych poziomów po czym poszybował w kierunku 2100 punktów – zatem “ustawienia” zlecenia polecanego niemalże idealne.

h4
Patrząc na wykres krótkoterminowy (H4) dostrzegamy, iż w poprzednim tygodniu rynek kangura respektował poziom 50% zniesienia ruchu spadkowego zapoczątkowanego w końcówce marca, co potwierdza silną strefę podaży. Dodatkowo spadki zdecydowanie przyspieszyły, gdy notowania przebiły dolne ograniczenie klina zwyżkującego – o możliwości dużo wcześniejszego shorta pisałem w ubiegłym tygodniu na InsiderFX.pl. Aktualnie gdyby cenie udało się dzisiaj pokonać strefę wsparcia oznaczoną niebieskim prostokątem wówczas kolejne minima wydają się być bardzo prawdopodobne i rozsądne wydaje się wchodzenie w pozycje krótkie po cenie rynkowej.

Co jeśli tak się nie stanie? Można podeprzeć się czasowym wyprzedaniem rynku i poczekać na wystąpienie lokalnej korekty wzrostowej celem zajęcia shorta po lepszej cenie. W obydwu przypadkach zlecenie obronne powinna znaleźć się powyżej wspomnianej wcześniej strefy podaży na 0,7750. Gdzie celować? – spójrzmy na wykres długoterminowy.

Spoglądając na wykres miesięczny dobrym celem (częściowej realizacji potencjalnego zysku) może stać się rejon 0,7280 gdzie przebiega również zniesienie 78,6% ostatnich 7-letnich wzrostów. Kolejnym – finalnym celem w dłuższej perspektywie może być poziom 0,65. A co z fundamentami wpływającymi na kurs AUD?

Forex Demo

iron orePowyżej zestawienie kursu AUDUSD a cen rudy żelaza w dostawach w chińskich portach. Jak wiadomo gospodarki Australii i Chin są mocno ze sobą powiązane poprzez kanały handlowe (głównie eksport surowców przemysłowych do Państwa Środka). Poza dużą korelacją w ostatnim czasie w oczy rzuca się również dywergencja na przestrzeni kilku ostatnich sesji. Rosnący kurs pary nie był odzwierciedlany poprzez zmiany cen surowca. Co więcej największe banki jak choćby Goldman Sachs oczekują dalszych spadków cen tej rudy.

fra

Na koniec wisienka na torcie, czyli spojrzenie na rynek stopy procentowej, a konkretnie na notowania kontraktów FRA. Powyżej widzicie spread między stawkami 3×6 dla obydwu dolarów wraz z porównaniem kursu AUDUSD. Tutaj dochodzimy do wyjaśnienia głównej przyczyny wzrostów AUD w poprzednich dniach. To reakcja na rynku stopy procentowej wywołana decyzją (brakiem) RBA.

Aktualnie jednak wskaźnik ten oscyluje w granicy 0,73 (kurs pary z punktu widzenia rynkowych kontraktów FRA powinien znajdować się w pobliżu tego obszaru). Co więcej zarówno stawki krótkoterminowe jak i długoterminowe dla AUD spadają dzisiaj po kilka punktów korygując 15-punktowy wzrost po zeszłotygodniowej (wtorek) decyzji Banku Australii.

Na rynek stopy procentowej (i nie tylko) zaglądamy często w serwisie InsiderFX.pl, do którego odwiedzania zachęcam. Co oferują treści Premium? – Sprawdź zupełnie za darmo!

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO