Kiedy na początku maja Rezerwa Banku Australii zdecydowała się ściąć stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych, wielu uczestników rynku oczekiwało dalszego luzowania monetarnego. Niemniej jednak oczekiwania to jedno, a czynniki realnie wpływające na kurs AUD to drugie.

Mimo dzisiejszej noty analityków Credit Agricole, (która skądinąd była wystosowana jeszcze przed nocną decyzją PBOC o dewaluacji renminbi) o nie zajmowaniu pozycji długich na AUD, mamy kilka powodów by takową rozważyć.

Po pierwsze ceny rudy żelaza, które na przestrzeni ostatnich tygodni mocno odbiły, co nie znalazło odzwierciedlenia na rynku australijskiej waluty. Tym samym na wykresie spora dywergencja. Oczywiście dewaluacja juana nie jest korzystną sytuacją dla AUD, co z resztą można było zobaczyć w dniu dzisiejszy, kiedy to tamtejsza waluta była mocno wyprzedawana. Spadek wartości CNY powoduje bowiem, iż kosztem bardziej konkurencyjnego eksportu drożeje import, a to właśnie ta figura jest dla gospodarki Australii najważniejsza.

Screen Shot 08-11-15 at 12.46 PM

Australia eksportuje bowiem ponad 40% światowej produkcji rudy żelaza, co stanowi ponad 1/5 całego eksportu. Z kolei Chiny są głównym partnerem handlowym gospodarki Kangurów, do którego to Australijczycy eksportują blisko 30% swoich towarów. Łatwo więc zauważyć, iż spadek kursu waluty chińskiej wraz z potencjalnym spowolnieniem (czyt. słabnącym popytem na dobra produkcyjne) w dłuższym terminie nie powinien być korzystny dla AUD. Jednak krótkoterminowo sytuacja wygląda zupełnie inaczej, co może zachęcać do longów.

Drugim czynnikiem jest rynek stopy procentowej, który także ewidentnie wskazuje na potencjalne zwyżki AUD. Porównując spread kontraktów FRA dla AUD i USD dostrzegamy potencjał wzrostowy, całkiem pokaźny. Co ciekawe, w nocy, kiedy to PBOC ogłosiło swoją decyzję stawki dla obydwu walut spadły dokładnie o 3pb., co nie przełożyło się na spadający spread. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na kursie AUDUSD. Dodatkowo należy wspomnieć, iż rynek stopy aktualnie nie wycenia dalszych cięć stóp przez RBA.

Screen Shot 08-11-15 at 12.57 PM

Spoglądając na miesięczny interwał Aussie’go widzimy relatywną bliskość ważnego wsparcia na poziomie 0,7100. W miejscu tym mamy zarówno zniesienie 78,6%, linię trendową oraz minima z poprzednich lat, które posłużyły do większego odbicia. Z tej perspektywy najbliższym celem wydaje się rejon 0,7520 – co oznacza przestrzeń 200 pipsów od aktualnej ceny rynkowej. Bardziej długoterminowy opór mieści się dopiero między zniesieniem 61,8% a poziomem 0,8150.

AUDUSDMonthly

Schodząc na interwał H4 oraz szukając potencjalnego wejścia zwracamy szczególną uwagę na dotychczas niepokonaną strefę popytu w okolicy 0,7255 gdzie rozciąga się zniesienie 23,6%. To właśnie tutaj można szukać potencjalnych pozycji długich. Najbliższymi celami (nie licząc długoterminowych z MN1)  powinny być 0,7420 oraz 0,7500. Zapraszam również do obejrzenia analizy wideo z dzisiejszego poranka.

AUDUSDH4

xm baner czerwiec 2014