Wczoraj proponowałem zajmowanie pozycji długich na rynku kukurydzy, zaś w dniu dzisiejszym obserwujemy pokaźne wzrosty, które niewykluczone, że potrwają dłuższy czas. Sugeruje to skrajne wyprzedanie rynku.
- [JAK ZACZĄĆ?] Darmowy poradnik dla inwestorów na rynku Forex
- Szansa na skok Australijczyka? Fundamentalna i techniczna analiza AUDUSD
Technicznie sytuacja wygląda bardzo zachęcająco do dalszych longów z najbliższym celem w rejonie zniesienia 78,6%. W miejscu tym rozciąga się również istotna strefa podaży.
Akt. (12.08): Na notowaniach kukurydzy w dniu wczorajszym mieliśmy sporą korektę, która po części była wywołana Chinami i szeroką przeceną na rynku surowcowym. Patrząc jednak na H4, możemy dostrzec, iż rynek wybronił lokalne wsparcia w postaci ostatnich szczytów. Tym samym long wciąż wydaje się atrakcyjny (ze stopem poniżej 3,64$).
Sytuacja zachęcająca do kupna ma miejsce także na kontraktach na pszenicę. Rynek po przetestowaniu lokalnej strefy popytu na 485$ aktualnie atakuje wybitą wcześniej linię trendową. Dopiero jej pokonanie powinno sprzyjać do dalszych wzrostów. Najbliższym celem realizacji zysków może być rejon zniesienia 38,2% a następnie okolica 577$.
Akt. (12.08): W przypadku kontraktów na pszenicę widzimy również spadkową świeczkę z wczoraj, lecz dzisiaj mamy test linii trendowej i zniesienia 23,6%. To może zachęcić byki do dalszych zwyżek. Oczywiście wszystko będzie zależało od dzisiejszego raportu USDA, który poznamy o 18:00.
Z punktu widzenia fundamentalnego w najbliższą środę opublikowany będzie kolejny raport USDA dot. zapasów, wydajności upraw i produkcji. Mniejsze zapasy mogą (jak to było ostatnio) powinno ponownie sprzyjać wzrostom cen, tym bardziej, że aktualnie rynek jest mocno wyprzedany. Tym samym zmienność może być ponownie wzmożona, tak jak to było przed miesiącem.
Poza tym warto spojrzeć na pozycjonowanie inwestorów finansowych na rynku pszenicy. Ostatnie dane CFTC z zeszłego tygodnia wskazują, że pomimo większego spadku cen pozycje długie nie są wcale mocno redukowane. Tym samym wciąż istnieje szansa na zwyżki. Najnowsze dane (do 4 sierpnia) pokazują, iż co prawda pozycja długa netto zeszła w ujemne terytorium to w korelacji do ceny wciąż znajduje się na wyższym poziomie, nawet przy aktualnej cenie zboża na poziomie 516$. To wskazuje w dalszym ciągu na przestrzeń do zwyżek.