Zgodnie z najnowszym raportem CFTC spekulacyjne pozycje długie netto na rynku dolara australijskiego wzrosły do najwyższego poziomu od 3 lat, przebijając istotnie szczyty z połowy 2014 roku (początek hossy na USD).
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Wzrost pozycji długich o 15 tys. nastąpił mimo słabszego odczytu inflacji z Australii, jednak… należy pamiętać, że omawiany raport nie zawiera wpływu tej publikacji na reakcję inwestorów, bowiem zbiera on dane do wtorku włącznie (zaś publikacja o inflacji pokazała się podczas środowej sesji). Tym samym bardzo ciekawy będzie kolejny raport, który będzie również brał pod uwagę jutrzejsze posiedzenie RBA.
Impet wzrostowy jest również podtrzymany na rynku dolara nowozelandzkiego, niemniej w tym przypadku również ostatnie posiedzenie RBNZ nie zostało tutaj uwzględnione (środa).
Jednak, biorąc pod uwagę fakt, że RBNZ pozostawił stopy bez zmian, wywołując falę wzrostową na NZD, należy spodziewać się, iż akumulacja longów netto powinna trwać w najlepsze. Warto również mieć na uwadze jutrzejszą aukcję mleka.
Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Póki co, punktu widzenia pozycjonowania wciąż mamy przestrzeń do aprecjacji NZD, aczkolwiek ostatnimi razy tego typu przyrosty kończyły się w okolicy 10 tys., tym samym warto zachować czujność.
Na koniec warto rzucić na rynek złota, gdzie podczas piątkowej sesji przełamany został kluczowy opór i to na interwale tygodniowym. O ile fundusze ETF ostatnio były dość powściągliwe w kupnie nowych uncji złota, o tyle inwestorzy spekulacyjni wciąż zwiększali swoje pozycje długie.
Aktualnie znajdujemy się już na kilkuletnich szczytach, co daje również potencjał do dalszych wzrostów. Niemniej warto jeszcze zauważyć, że na poniższym wykresie mamy cenę kruszcu z dnia 26 kwietnia, zaś podczas piątkowej sesji zahaczyliśmy już pułap 1300$. Przestrzeń do wzrostów wydaje się wciąż otwarta, co też wielokrotnie podkreślałem w analizach na InsiderFX.
Warto również dodać, że silny wzrost ceny złota w piątek „wyrzucił” z rynku pozycję krótką Goldmana, co też jest punktem wartym odnotowania, gdyż bank wspierał shorty nieprzerwanie od 15 lutego, dokładnie tego samego dnia, kiedy to argumentowałem możliwe odwrócenie trendu w kierunku zwyżek. Wówczas wskazywałem możliwość kupna:
Niemniej z punktu widzenia technicznego obecne cofnięcie w rejon okrągłego poziomu 1200$ za uncję (lub też okolica 1175$ – zniesienie 50% ruchu wzrostowego) może okazać się ciekawą okazją do zakupu.