W poniedziałek, 24 października patrzymy na parę walutową NZD/USD. Mowa o notowaniach dolara nowozelandzkiego do amerykańskiego. Niedawno notowania pary NZD/USD bliskie były zrównania się z dołkiem z 2020 roku. Dziś w dalszym ciągu para walutowa NZD/USD znajduje się blisko dołka sprzed dwóch lat. Jak wygląda analiza pary NZD/USD na najbliższy czas?
Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) kontynuuje podwyżki stóp
Bank centralny Nowej Zelandii, czyli RBNZ podniósł na początku października (05.10) stopy procentowe. Jak się okazało była to kontynuacja podwyżki o 50 punktów bazowych. Był to piąty tak duży ruch, a tym samym ósma podwyżka w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co ciekawe również, stopy procentowe osiągnęły w Nowej Zelandii siedmioletnie maksimum.
Gubernator Banku Rezerw Nowej Zelandii zaznaczył w oświadczeniu, że “kontynuowanie zacieśniania warunków monetarnych jest nadal właściwe“. Instytucja banku centralnego Nowej Zelandii zapewnia, że podwyżka stóp będzie kontynuowana. Bank walczy o ochłodzenie “rozgrzanej do czerwoności” inflacji.
Inflacja jednak nieco niższa
W tym miesiącu jednak inwestorzy otrzymali dane dotyczące inflacji zarówno w USA, jak i Nowej Zelandii. W czwartek, 13 października podano, że roczna inflacja w Stanach Zjednoczonych okazała się nieco niższa we wrześniu. Inflacja w USA spadła do 8,2%. Opublikowany kilka dni później odczyt inflacji rocznej w Nowej Zelandii okazał się również nieco niższy. Kraj kiwi (Nowa Zelandia) odnotowała spadek inflacji do poziomu 7,2% w ujęciu rocznym.
Oczekiwanie na dane o PKB w USA
Teraz oczy inwestorów pary walutowej NZD/USD zdają się być zwrócone w stronę danych o PKB w USA. W najbliższy czwartek, 27 października pojawi się właśnie kwartalny raport PKB. Co prawda będzie to wstępny raport, jednak pokazać może pewien trend.
Notowania NZD/USD bliskie zrównania z dołkiem z 2020 roku
Spoglądając już na wykres pary walutowej NZD/USD, warto zauważyć, że rynek blisko dwa tygodnie temu bliski był zrównania z dołkiem z 2020 roku. Dziś, 24 października patrząc notowania NZD/USD od tegorocznego dołka odbiły. Jednak w dalszym ciągu rynek oscyluje w okolice dołka z 2020 roku. Co ciekawe, jak na razie w październiku to dolar nowozelandzki prezentuje się lepiej. Od początku roku do dziś jednak notowania pary NZD/USD obniżyły się o 15%.
Przechodząc do analizy technicznej wykresu, zacząć warto od zaznaczonych stref. Na poniższym wykresie zaznaczone zostały trzy obszary cenowe. Ponadto został dodany poziom (czarna przerywana linia), który stanowić może najbliższy punkt odniesienia dla ruchu pary walutowej NZD/USD.
Scenariusz spadkowy
Rynek w najbliższych dniach ma szansę podjąć próby testowania okolic poziomu 0,5813 USD. Wówczas dojście w te rejony pobudzić może siłę podażową. Niewykluczone, że dojdzie do nadbicia tego poziomu (0,5813 USD). Jednak szybki powrót poniżej i re-test od dołu jego okolic stanowić będzie podstawę do zejścia. Tempa spadkom nada przełamanie zakresu średniej kroczącej SMA 77. Celem dla kursu pary NZD/USD stać się może powrót do strefy wsparcia, czyli przedziału cenowego 0,5562-0,5600 USD.
Scenariusz wzrostowy
Należy jednak liczyć się z tym, że wokół poziomu 0,5813 USD pojawić się może popyt. W takim układzie skuteczne utrzymanie okolic tego poziomu stanowić będzie podstawę dla wzrostów. Potencjalnym celem stałby się wówczas 0,6000 USD.
Podsumowanie
Dolar nowozelandzki w październiku radzi sobie lepiej w relacji do amerykańskiego dolara. Zbliżamy się do końca miesiąca. Taki stan (wzrost kursu pary NZD/USD) może się utrzymywać w ostatnich dniach tego miesiąca.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.