Opublikowany w piątek raport CFTC nie pokazał większych zmian w pozycjonowaniu spekulacyjnym na rynku walutowym. Największą zmianą był wzrost pozycji krótkich na rynku euro o 13 tys.
Poza tym, shorty na GBP wzrosły tylko o 6 tys., co pokazuje coraz bardziej ostrożne podejście w kwestii oczekiwanego dalszego spadku funta. Na uwagę zasługuje również wzrost pozycji długich na AUD o 7 tys., w efekcie czego na Australijczyku ponownie widzimy pozycję długą netto.
Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Patrząc szerzej, możemy zwrócić uwagę również na rynek CAD, gdzie po kilku tygodniach topniejących pozycjach długich, w tygodniu zakończonym 5 lipca zauważyliśmy ich ponownie odbudowywanie. Jest to o tyle ciekawe, iż w tym tygodniu mamy posiedzenie Banku Kanady, zaś poniższy wykres sugeruje, iż inwestorzy nie oczekują ruchów luzujących ze strony BoC.
Z kolei gorący w ostatnim czasie temat japońskiego jena również może przykuwać pewną uwagę. Pozycje długie na JPY wzrosły o kolejne 4 tys., znajdując się coraz bliżej szczytów z kwietnia tego roku.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
Możemy przypuszczać, że jeśli presja ta będzie kontynuowana, a inwestorzy będą w dalszym ciągu dostrzegać potencjał do aprecjacji jena (mimo bliskości poziomu 100 na USDJPY), wówczas BoJ prócz samych interwencji walutowych prawdopodobnie pokusi się o przemyślenie dalsze luzowania polityku. Pytaniem retorycznym pozostaje, co właściwie w efektywny sposób może zrobić jeszcze Kuroda?