Dobry rok pary walutowej USD/CAD. Jak wygląda perspektywa USD/CAD?

J2T

Minęły już zmagania inwestorów na rynku walutowym w 2022 roku. Był to niewątpliwie ciekawy i burzliwy okres wśród popularnych walut. Dobry rok odnotowała para walutowa USD/CAD. Amerykański dolar okazał się znacznie silniejszy od Kanadyjczyka. Sytuacji pary USD/CAD przyglądamy się we wtorek, 3 stycznia. Jak wygląda perspektywa notowań USD/CAD?

Kurs USD/CAD odrabiał w 2022

Niedawno zakończył się 2022 rok, który okazał się wzrostowy dla pary walutowej USD/CAD. Amerykańska waluta zdominowała Kanadyjczyka, a podkreśla to wynik z całego roku, który wyniósł +7,40%. Tym samym kurs USD/CAD odrabiał spadki z poprzednich lat.

Najlepszym miesiącem pary USD/CAD był wrzesień. Wówczas notowania wykazały wzrost o 5,32%. Był to najlepszy miesiąc dolara amerykańskiego względem waluty z Kanady od ponad 7 lat.

Dolar oczekuje na dane w nowym roku

Rozpoczął się już handel na rynku walutowym w 2023 roku. Waluty trwają tym samym w zmaganiach i czekają na istotne wydarzenia. W najbliższym czasie ruchy na parze walutowej USD/CAD determinować będą dane istotne dla obu walut, które dotyczyć będą amerykańskiego i kanadyjskiego rynku pracy.

Jutro, w środę 4 stycznia opublikowane zostaną JOLTy. Jest to miesięczny raport Departamentu Pracy liczący wolne miejsca pracy oraz tzw. obroty pracownicze. Natomiast w piątek, 6 stycznia inwestorzy dowiedzą się o zmianie zatrudnienia w Kanadzie oraz USA, a także o poziomie stopy bezrobocia w obydwu krajach.

Notowania USD/CAD podchodzą pod grudniowe szczyty, co dalej?

Przechodzimy już do omówienia sytuacji pary walutowej USD/CAD z perspektywy wykresu. Rynek w ostatnich dniach walczył o utrzymanie zakresu cenowego: 1,3485-1,3525 CAD. Ten obszar spełnił swoje zadanie, gdyż dziś z tego miejsca wygenerowany został ruch wzrostowy. Notowania USD/CAD przełamały się wreszcie przez zakres średniej kroczącej SMA 77 i podeszły pod grudniowe szczyty. Jak wyglądają perspektywy najbliższego ruchu rynku pary USD/CAD?

Forex Demo

Scenariusz wzrostowy

Rynek zdecydować się może teraz na podbicie w rejony 1,3700 CAD, aby zrównać się ze wspomnianymi, grudniowymi szczytami. Wówczas pojawić mogłoby się cofnięcie, które miałoby na celu zebranie większej siły popytowej do utworzenia kolejnego, mocniejszego ruchu. Na zasadzie zejścia do średniej i szybkiego od niej odbicia notowania przełamałyby się przez 1,3700 CAD i zmierzały w stronę oporu, czyli przedziału cenowego: 1,3800-1,3840 CAD.

Wykres USDCAD wzrost
Scenariusz wzrostowy USD/CAD 03.01.2023

Scenariusz spadkowy

Natomiast należy się liczyć z tym, że notowania mogą błyskawicznie powrócić do strefy wsparcia, czyli przedziału cenowego 1,3485-1,3525 CAD. Następnie odbicie i re-test średniej od dołu uświadomiłby o chęci próby przełamania wsparcia. Celem mógłby się stać zakres 1,3400-1,3450 CAD.

Wykres USDCAD spadek
Scenariusz spadkowy USD/CAD 03.01.2023

Podsumowanie

Sytuacja pary walutowej USD/CAD zapowiada się w najbliższym czasie niezwykle ciekawie. Warto będzie śledzić dane, które wpływać będą na zachowanie obu walut.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO