Amerykański dolar nie radzi sobie w ostatnich dniach najlepiej. Chwile słabości zielonego wykorzystuje między innymi Kanadyjczyk (kanadyjski dolar). Waluta Stanów Zjednoczonych szczególnymi spadkami reaguje po danych. W zeszły piątek, 4 listopada para walutowa USD/CAD powróciła do poziomów z września. Dziś, 10 listopada patrząc, dalej na nich oscyluje. Czy Kanadyjczyk jeszcze zyska w relacji do amerykańskiego dolara?
Dolar mocno traci po publikacjach danych
Amerykański dolar w ciągu ostatnich dni musiał zmierzyć się z publikacjami danych. Najpierw w środę, 2 listopada ogłoszona została decyzja Fed dotycząca podwyżki stopy procentowej. Dolar pozytywnie odebrał informację z Rezerwy Federalnej. Jednak dwa dni później w USA opublikowano dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia wzrosła do 3,7% i inwestorzy ten odczyt uznali za negatywny dla dolara.
Z kolei od wtorku, 8 listopada dolar reagował głównie na doniesienia z wyborów połówkowych (mid-term). Dziś, w czwartek 10 listopada dolar mocno tracił po udostępnieniu najnowszych danych. Tym razem odczyt inflacji okazał się niższy, niż zakładali analitycy.
Indeks dolara w dół o ponad 2%
Po dzisiejszym raporcie inflacyjnym mocno obniżył się również indeks dolara. Wskaźnik siły amerykańskiej waluty w ciągu kilku godzin od publikacji odczytu inflacji poleciał w dół o ponad 2%. Indeks dolara obecnie (w godzinach wieczornych) oscyluje przy poziomie 108.
Oczekiwanie na dane z Kanady
W najbliższych dniach handel na parze walutowej USD/CAD może się nieco uspokoić. Jednak zmienność wróci w połowie przyszłego tygodnia. W środę, 16 listopada poznamy dane z Kanady. Tym razem to właśnie kraj klonowego liścia opublikuje swój inflacyjny raport.
Kanadyjczyk od szczytu odbija ponad 4%, będzie jeszcze więcej?
W połowie października (dokładnie 13.10) notowania pary walutowej USD/CAD znacząco zbliżyły się do poziomu 1,4000 CAD. Dolar amerykański w stosunku do Kanadyjczyka ustanowił tego dnia tegoroczny szczyt. Patrząc na wykres USD/CAD w czwartek, 10 listopada, zauważyć można, że Kanadyjczyk od wspomnianego szczytu odbija już ponad 4%. Czy notowania pary USD/CAD zejdą jeszcze niżej?
Zanim przejdziemy do scenariuszy, warto pewne rzeczy o dołączonych wykresach powiedzieć. Na wykresie oznaczonych zostało pięć stref cenowych. Dodatkowo znajduje się jeszcze jeden zakres – poziom ceny 1,3410 CAD, który w najbliższych godzinach posłużyć może za najbliższy punkt odniesienia dla rynku. Ten poziom oznaczony został czarną przerywaną linią.
Scenariusz spadkowy
Rynek pary USD/CAD może teraz najpierw podbić do wspomnianego punktu odniesienia, czyli w okolice 1,3410 CAD. Wówczas rynek przetestowałby od dołu zakres ostatnich dołków. Wyższa podaż na tym zakresie skłoni do myślenia o zejściu. Impetu spadkom nadałoby przebicie, dzisiejszego (czwartkowego minimum). Celem dla pary USD/CAD w najbliższym czasie może być strefa wsparcia, określona przedziałem cenowym: 1,3210-1,3255 CAD.
Scenariusz wzrostowy
Natomiast powrót powyżej poziomu 1,3410 CAD wiązać się może z próbą stabilizacji na tym zakresie. W takim wypadku warto będzie obserwować, czy rynek nadbijać będzie ten zakres od góry. Każdorazowy re-test okolic 1,3410 CAD determinowałby ruch wzrostowy. W grę wchodzić będzie powrót do obszaru cenowego 1,3485-1,3525 CAD.
Podsumowanie
Dolar amerykański w ostatnim czasie osłabł. W pierwszej połowie listopada wartość waluty, jak dotąd stosunkowo mocno spadła. Kanadyjczyk ma jeszcze szansę zyskiwać względem zielonego.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.