Nie da się ukryć, że w tym roku amerykański dolar wiedzie prym wśród głównych światowych walut. Zielona waluta okazała się znacznie silniejsza m.in. od funta szterlinga, euro czy japońskiego jena. Jednak jest waluta, która nie tak łatwo ustępuje amerykańskiemu dolarowi. Jest to dolar kanadyjski, wobec którego od początku 2022 roku „zielony” zyskał stosunkowo niewiele. Para walutowa USD/CAD można rzec, trwa w konsolidacji przeżywając swoje lepsze oraz gorsze chwile.
Blisko 3% wzrostu w 2022 roku
Spoglądając na parę walutową USD/CAD zauważyć można, iż ta w przeciwieństwie do pozostałych z udziałem dolara amerykańskiego nie uległa znacząco zielonej walucie. Kanadyjski dolar nie dawał za wygraną i w konsekwencji kurs USD/CAD w tym roku zyskuje na obecną chwilę jedyne 3%.
Indeks dolara pokazuje siłę waluty
Choć kanadyjski dolar nie ustępuje amerykańskiej walucie, ta druga daje znaki, że zamierza być silniejsza. O indeksie dolara pisaliśmy już przy okazji analizy innej pary walutowej (EUR/USD), jednak raz jeszcze warto powtórzyć, że indeks dolara dość silnie rośnie. Aktualnie indeks oscyluje powyżej poziomu 108 i wydaje się zmierzać do lipcowych szczytów.
Para USD/CAD powróci do wyższych zakresów?
Patrząc już na wykres pary walutowej USD/CAD z interwałów czasowych H4 oraz D1, zauważyć można, że ta trwa w konsolidacji. Na tej podstawie wyznaczone zostały poziomy, które znajdują się na poniższych wykresach. Przedstawione poniżej wykresy obrazują obecną sytuację jednak tylko z interwału H4.
Strefa określona przedziałem cenowym: 1,3041-1,3077 CAD stanowi górne ograniczenie dla rynku. Natomiast obszar: 1,2448-1,2483 CAD określa jego dolne ograniczenie. Pomiędzy tymi zakresami oznaczony został jeszcze jeden zakres: 1,255-1,2790 CAD. Teraz dla pary walutowej oczekuje się, aby pokazała swoje nastawienie względem strefy oporu (1,3041-1,3077 CAD).
Scenariusz wzrostowy
Rynek trwa w zależności wzrostowej i właśnie ona ma szanse kontynuacji. Ruch wzrostowy kontynuowany może być w myśl zasady impuls-korekta impuls. Dobrze by było, aby najpierw jednak rynek nieco cofnął, do okolic poziomu 1,2980 AUD. W takim przypadku celem dla rynku będzie 1,3100 AUD.
Scenariusz spadkowy
Może jednak wydarzyć się tak, że rynek jednym ruchem dojdzie do strefy oporu (1,3041-1,3077 CAD). Wówczas pobudzona zostanie siła podażowa i rynek budować będzie mógł schemat na zejście. Celem najprawdopodobniej będzie poziom 1,2900 AUD.
Podsumowanie
Dolar amerykański w stosunku do kanadyjskiego ma miejsce do wykonania wzrostu. Taki mógłby się odbyć na opisanej powyżej zasadzie.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.