Pomimo tego, że miniony tydzień nie przyniósł już tak wielkiej zmienność na rynkach finansowych, to z ostatniego raportu CFTC możemy dowiedzieć się, że fundusze hedge ponownie zwiększały swoje zaangażowanie w longi na rynku japońskiej jena.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Spoglądając na poniższy wykres dostrzec możemy, iż po raz pierwszy od października 2010 roku na JPY mamy utrzymywaną pozycję długą netto, co jest pokłosiem ostatniego lawinowego wzrostu awersji do ryzyka. Tym samym przestrzeń do dalszych spadków USDJPY wydaje się powiększać z każdym dniem.

uj

Co więcej, spadek pozycji krótkiej netto, a właściwie zmiana takowej na długą netto spowodowana była przede wszystkim otwieraniem kolejnych pozycji na wzrosty japońskiej waluty. Zarówno w tym jak i w minionym tygodniu owa wielkość była największa od kilku lat. Jednocześnie zamknięto największą ilość shortów od połowy grudnia ubiegłego roku.

uj1

Prócz tego warto spojrzeć na rynek EURUSD. W ostatniej analizie technicznej wspominałem o możliwych scenariuszach na tymże rynku na najbliższe dni/tygodnie. Zwróciliśmy również uwagę na ciekawy wskaźnik, który daje coraz większe szanse na kontynuację, rozpoczętego od nowego roku, ruchu wzrostowego.

Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność

Z drugiej strony nie należy zapominać o czwartkowym posiedzeniu EBC, które może działać ograniczająca, jeśli chodzi o potencjalną kontynuację squeeze na EURUSD. Dodatkowo należy nadmienić, iż hedge fundy wychodzą z shortów na euro względem USD, niemniej nie mają ochoty zawierać pozycji długich na wzrost EURUSD. Wielkość otwieranych longów na EUR jest niemalże niezmienna od połowy września.

ed

akademia baner pojedynczy wpis żółty