EUR/USD zyskuje ponad 1%. Dolar traci po komunikacie o inflacji w USA.

J2T

Para walutowa EUR/USD zyskuje w środę. Euro wzrosło w stosunku do dolara amerykańskiego o ponad 1% po publikacji danych. Ruch wzrostowy wygenerowany został po komunikacie o inflacji w USA. Dolar mocno stracił po odczycie wskaźnika CPI. Czy euro ma szansę powrócić powyżej poziomu 1,04 USD?

Kurs EUR/USD wystrzelił w środę

Patrząc na parę walutową EUR/USD pod koniec środy, 10 sierpnia zauważyć można, iż kurs pary zyskiwał od samego rana. Najmniej euro względem dolara kosztowało dziś 1,0201 USD chwilę po godzinie 10. Kurs EUR/USD wystrzelił chwile po publikacji danych dotyczących inflacji w Stanach Zjednoczonych, czyli kilka minut po 14:30. Euro najwyżej sprzedało się dziś za 1,0365 USD o 17:10. 

Dolar traci względem innych walut

Najnowszy odczyt wskaźnika CPI wykazał, że ceny w USA wzrosły mniej niż przewidywano. Roczna inflacja wyniosła 8,5%, w porównaniu z prognozą 8,7%. Względem wyniku z poprzedniego miesiąca (czerwca), czyli 9,1% inflacja w lipcu spadła o 0,6 punktu procentowego.

Po publikacji danych przez Biuro Statystyki Pracy dolar amerykański tracił względem innych walut. Amerykański dolar stracił ponad 1,5% po 14:30 względem funta szterlinga. Para walutowa GBP/USD osiągnęła dziś najwyżej 1,2272 USD. Japoński jen natomiast zyskał około 2,20% wobec dolara po publikacji danych w USA.

Euro powróci powyżej 1,04 USD?

Para EUR/USD na początku sierpnia oscylowała na zakresie istotnego wsparcia, określonego przedziałem: 1,011-1,014 USD. Na początku obecnego tygodnia, 8 sierpnia kurs euro względem dolara wzrósł i przebił zakres średniej kroczącej SMA 77. Pełne przełamanie pojawiło się dopiero rano następnego dnia kiedy euro sięgnęło poziomu 1,0246 USD. Jednak chwilę później cena wróciła do zakresu średniej. Dziś, 10 sierpnia tak jak wyżej wspomniałem po publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych, kurs pary walutowej EUR/USD wystrzelił. Rynek gwałtownym zerwaniem dotarł do strefy oporu: 1,035-1,038 USD, jednak nie utrzymał tej strefy. 

Forex Demo
Wykres EURUSD
Para walutowa EUR/USD 10.08.2022

Punktem odniesienia dla ruchu wzrostowego w najbliższym czasie mogą być okolice poziomu 1,027 USD (poziom oznaczony na powyższym wykresie kolorem fioletowym). Rynek testować może ten poziom, zanim podejmie się pełnego przełamania strefy oporu (1,035-1,038 USD). Przełamanie strefy oporu otworzy parze walutowej EUR/USD drogę do poziomu 1,04 USD. Liczyć należy się jednak z faktem, że poziom 1,027 USD może nie zostać utrzymany. W takim przypadku rynek powrócić może do zakresu średniej kroczącej SMA 77.

Podsumowanie

Kurs EUR/USD dotarł dziś do ważnej strefy oporu. Jednak strefa nie została utrzymana i rynek nieco cofnął. Teraz warto obserwować będzie czy notowania EUR/USD będą chciały delikatnie zejść (do okolic właśnie 1,027 USD) przed dalszym wzrostem.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO