Od początku tego roku zmienność towarzyszy parze walutowej EUR/USD. Euro i dolar walczą ze sobą miewając raz lepsze, raz gorsze nastroje. Jednak patrząc na sytuację w czwartek, 16 marca zauważyć można, iż to amerykańska waluta znajduje się w lepszej pozycji. Euro jest jak na razie słabsze od dolara w 2023 roku. Jak wyglądają perspektywy ruchu rynku euro do dolara? Sprawdźmy, co słychać na parze walutowej EUR/USD.
Zmiana zatrudnienia w USA wzrosła w lutym
W ostatni piątek, 10 marca opublikowany został najważniejszy raport z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Biuro Statystyki Pracy podało, że całkowite zatrudnienie na listach płac wzrosło w lutym o 311 tysięcy. Analitycy zwrócili uwagę, iż odczyt okazał się wyższy od szacunków, lecz był niższy od styczniowego. Jednocześnie podano raport w sprawie stopy bezrobocia. Wzrosła ona o 0,2 p.p. w skali miesiąca i wyniosła 3,6%.
Dolar i euro reagują na sytuację sektora bankowego
Również w piątek świat obiegły niepokojące doniesienia o upadku dużego banku w USA. Silicon Valley Bank (SVB) zostało zamknięte przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów (FDIC). W wyniku tego kapitał uciekł z dolara i ten tracił wobec głównych walut. Natomiast w środę, 15 marca pojawiła się informacja dotyczącą Credit Suisse Group. Ważniejszy akcjonariusz banku, Saudi National Bank zapowiedział, że nie udzieli pomocy w następstwie upadku SVB. Informacja wywołała wstrząs w świecie bankowym w Europie doprowadzając do obniżki waluty.
EBC zdecydowało się na podwyżkę rzędu 50 p.b.
Dziś, w czwartek 16 marca pojawiła się decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotycząca stóp procentowych. Władze monetarne strefy euro zdecydowały się na podwyżkę rzędu 50 punktów bazowych (p.b.). Do decyzji dołączone zostało oświadczenie. W nim Rada Prezesów EBC zaznaczyła: „uważnie monitorujemy obecne napięcia rynkowe i jesteśmy gotowi do odpowiedzi”. Przy tym instytucja podkreśliła, że sektor bankowy w strefie „jest odporny, z silnymi pozycjami kapitałowymi i płynnościowymi”.
Bank obniża prognozy dla inflacji
Na stronie Europejskiego Banku Centralnego pojawił się również inny dokument. Bank centralny wydał raport dotyczący prognozy inflacji w strefie euro. EBC obniżyło w nim szacunki względem grudnia 2022 roku. Według banku inflacja ma wynieść średnio 5,3% w 2023 roku, 2,9% w 2024 roku oraz 2,1% w 2025 roku.
Euro do dolara porusza się pomiędzy istotnymi zakresami
Rynek pary walutowej EUR/USD popadł w swego rodzaju marazm w ostatnim miesiącu. W połowie lutego notowania euro opuściły zakres cenowy 1,0730-1,0775 USD i skierowały się w dół w stronę strefy 1,0470-1,0520 USD. Następnie euro odbijało, walczyło o zakres średniej SMA 77 i ponownie znalazło się przy wsparciu (1,0470-1,0520 USD). Na początku tego tygodnia (13.03-17.03) para EUR/USD zwiększyła tempo ruchu. Momentalnie notowania powróciły do oporu (1,0730-1,0775 USD) i ponownie z niego spadły do wspomnianego już wsparcia.
Obecnie, czyli w czwartek 16 marca notowania oscylują na zakresie średniej. Tym samym euro do dolara dalej porusza się pomiędzy istotnymi zakresami, jednak teraz znajduje się w połowie drogi od każdego z nich. Sytuacja przemawia w najbliższych dniach na korzyść dolara. Jeżeli euro nie zdoła powrócić powyżej zakresu średniej SMA 77, będzie to pierwsza oznaka do zejścia. Wówczas rynek wygenerowałby ponownie cofnięcie do wsparcia (1,0470-1,0520 USD). Tym razem przy odpowiednim pretekście (np. decyzja Fed) pojawiłoby się jego przełamanie. W takim przypadku należałoby liczyć się z zejściem do 1,0400 USD.
Podsumowanie
Euro dość pewnie utrzymuje dolara powyżej parytetu. Jednak walucie europejskiej wspólnoty coraz ciężej bronić jest istotnego zakresu, jakim jest wsparcie. Czy dolar wykorzysta okazję i zepchnie kurs na swoją korzyść?
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.