Notowania EUR/USD poniżej parytetu. Analiza pary euro do dolara.

J2T

Notowania pary EUR/USD w środę, 26 października przekroczyły poziom 1 dolara. Kurs euro do dolara powrócił wówczas powyżej parytetu pierwszy raz od pięciu tygodni. Parze walutowej EUR/USD przyglądamy się w ostatni dzień października (31.10). Po dwóch dniach notowania EUR/USD powróciły poniżej parytetu. Jak wygląda analiza pary euro do dolara na pierwsze dni nowego miesiąca?

Euro zyskuje w październiku

Dziś, w poniedziałek 31 października dobiega końca handel w kolejnym miesiącu 2022 roku. Amerykański dolar w październiku osłabiał się. Chwilowe odpuszczenie ze strony tej waluty pojawiło się w związku z doniesieniami o możliwym spowolnieniu tempa podwyżek stóp procentowych.

Euro wobec dolara w październiku zyskuje do dziś blisko 1,70%. Pozwolić możemy zatem na stwierdzenie, że euro najpewniej z zyskiem zamknie kończący się dziś miesiąc. Oznaczałoby to tym samym, że euro przerwałoby czteromiesięczną serię strat w stosunku do dolara.

Europejski Bank Centralny (EBC) zacieśnia politykę

W miniony czwartek, 27 października Europejski Bank Centralny ogłosił kolejną podwyżkę stóp procentowych. Bank podniósł stopy procentowe o oczekiwane 75 punktów bazowych. Była to już trzecia z rzędu podwyżka. Instytucja EBC zdaje sobie sprawę z powagi obecnej sytuacji gospodarczej. Zacieśnianie polityki pieniężnej jest odpowiedzią na wysoką inflację w strefie euro.

Październikowy raport inflacyjny ze strefy euro

Dziś na godzinę 11:00 zaplanowana została publikacja raportu inflacyjnego. Eurostat poda wstępny odczyt październikowej inflacji. Raport inflacyjny ze strefy euro pojawia się cztery dni po ostatniej decyzji EBC o podwyżce stóp.

Oczekiwanie na decyzję Fed

Po zeszłotygodniowej podwyżce ze strony Europejskiego Banku Centralnego przychodzi czas na decyzję Fed. W środę, 2 listopada podana zostanie informacja o podwyżce stóp procentowych w USA. Rynki oczekują, że bankierzy Fed zdecydują się po raz kolejny na podniesienie stóp o 75 punktów bazowych. 

Notowania EUR/USD poniżej parytetu, co w najbliższym czasie?

Spoglądając już na wykres pary walutowej EUR/USD warto ponownie wspomnieć o tym, że jej notowania w ubiegłym tygodniu znalazły się powyżej parytetu. Dziś, w poniedziałek 31 października jednak notowania euro do dolara oscylują poniżej parytetu. Ponadto notowania pary EUR/USD znajdują się nieco ponad strefą rynkowego wsparcia. Mowa o przedziale cenowym: 0,9900-0,9951 USD.

Forex Demo

Zanim przejdziemy, jak tradycyjnie do scenariuszy, zaznaczyć należy, że w tej analizie będą one nazywały się nieco inaczej. Przedstawiają one potencjalny ruch na kilka dni przed i po najbliższej decyzji Fed.

Scenariusz “do decyzji Fed”

W najbliższych dniach (do środy) euro wobec dolara skupić się może na przetestowaniu zakresu średniej kroczącej SMA 77. Mogłoby się to odbyć na zasadzie nadbicia strefy wsparcia (0,9900-0,9951 USD). Następnie z tego obszaru wygenerowane zostałoby podejście w okolice 1,0500 USD.

Wykres EURUSD wzrost
Scenariusz “do decyzji Fed” EUR/USD 31.10.2022

Scenariusz “po decyzji Fed”

Po osiągnięciu przez rynek wspomnianego poziomu 1,0500 USD i po decyzji Fed, dolar zapewne zacznie się mocno umacniać. Wówczas przełamanie wsparcia (0,9900-0,9951 USD) otworzy rynkowi drogę do niższych zakresów. Celem na finalnym na ten tydzień okazać się może 0,9700 USD.

Wykres EURUSD spadek
Scenariusz “po decyzji Fed” EUR/USD 31.10.2022

Podsumowanie

Euro wobec amerykańskiego dolara, ma szansę umocnić się w najbliższych godzinach. Teraz warto będzie spojrzeć na to, jak zachowa się para EUR/USD wobec wsparcia. Diametralnie sytuację zmieni zapewne agresywna podwyżka ze strony Fed.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO