Według najnowszych danych opublikowanych przez CFTC (Commodity Futures Trading Commission) w piątek, ilość pozycji długich na rynku GBPUSD wzrosła do 79 tysięcy. To pozwoliło zwiększyć pozycję długą netto, utrzymywaną przez fundusze hedgingowe, do 49 664 kontraktów. Co ciekawe, mimo odbijających pozycji długich nie mieliśmy wzrostów GBPUSD.

Należy jednak pamiętać, że dane są publikowane do każdego wtorku włącznie (w tym przypadku do 25 sierpnia). Dlatego też trzeba brać pod uwagę, że kolejne dni, które spowodowały sporą przecenę kabla odbiły się również w pewnym stopniu na utrzymywanej pozycji długiej netto.

Screen Shot 08-31-15 at 11.04 AM

Dość ciekawie wygląda również sytuacja na rynku NZDUSD. Do 25 sierpnia fundusze hedge zmniejszyły swoją pozycję krótką netto, co także nie znalazło swojego odzwierciedlenia na rynku popularnego kiwi. Istotną kwestią jest również fakt, iż pozycja długa netto wzrosła mimo poniedziałkowego „flash crashu” i związanej z tym znaczącej deprecjacji NZD (waluta ta traciła najmocniej w stosunku do JPY i właśnie USD).

Screen Shot 08-31-15 at 11.10 AM

Ponadto odnotowaliśmy wyraźny wzrost pozycji długiej netto na rynku USDJPY (odwrócona skala). To oczywiście efekt poniedziałkowego napływu kapitału do walut bezpiecznej przystani. Mogłoby to oznaczać szanse na coraz niższe poziomu USDJPY, jednak przyglądając się samej strukturze pozycjonowanie można wyciągnąć nieco inne wnioski.

Screen Shot 08-31-15 at 11.15 AM

Spoglądając na wykres poniżej można stwierdzić, iż przyrost pozycji długiej netto (spadek krótkiej netto) spowodowany był głównie przez zamykanie shortów. Liczba pozycji długich zwiększyła się w ostatnim tygodniu nieznacznie. Zatem głębsze spadki USDJPY są ograniczone.

Screen Shot 08-31-15 at 11.15 AM 001

akademia baner pojedynczy wpis żółty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj