Para walutowa CHF/PLN, czyli notowania szwajcarskiego franka do polskiego złotego, z dnia na dzień podchodzi do wyższych zakresów. Frank we wtorek, 27 września nabrał rozpędu i w ciągu dwóch dni zyskał blisko 16 groszy względem złotówki. Dziś, w czwartek 29 września kurs franka sięgnął poziomu 5,13 PLN. Co czekać może parę walutową CHF/PLN w najbliższym czasie?
Ponad 6% wzrostu franka we wrześniu
Handel na rynku pary walutowej CHF/PLN ma się ku końcowi w kolejnym miesiącu, czyli wrześniu. Patrzymy już przedostatniego dnia września na parę CHF/PLN. Zauważyć można, iż frank w relacji do złotego w tym miesiącu wzrósł o ponad 6%. Wiele wskazuje na to, że ten poziom procentowej zmiany kursu zostanie podtrzymany również jutro. W takim wypadku będzie można powiedzieć, że wrzesień tego roku był najlepszym miesiącem pary walutowej CHF/PLN od stycznia 2015 roku.
Motorem napędowym siła franka?
Ostatnio przy okazji analizy pary walutowej EUR/CHF pisaliśmy o sile franka. Rzeczywiście frank szwajcarski jest niesamowicie silną walutą. Ogromne rezerwy waluty, jej atrakcyjność oraz sprawna polityka Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) stanowią o potędze franka.
Jednak motorem napędowym wzrostów pary CHF/PLN nie jest jedynie fakt silnego franka. Sam problem złotówki musi zostać uwzględniony. Stopy procentowe w Polsce są daleko za szalejącym poziomem inflacji. Wrześniowa podwyżka Narodowego Banku Polskiego (NBP) wyniosła jedyne 25 punktów bazowych. Powinno to uświadomić, że polityka monetarna prowadzona przez NBP w najbliższym czasie nie sprzyja złotówce.
Frank z perspektywą dalszego podejścia, dokąd sięgnie ?
Frank szwajcarski w relacji do polskiej złotówki w ostatnich dniach szczególnie mocno zyskiwał. Skutkowało to tym, że dziś 29 września kurs pary walutowej sięgnął okolic 5,13 PLN. Rynek znajduje się na rekordowo wysokich poziomach i pewnych punktów odniesienia będzie jeszcze brakował na tych wyższych zakresach. Niemniej jednak wyznaczyć można strefę cenową, która stanowić może w najbliższym czasie o dalszych planach rynku. Mowa o przedziale cenowym: 5,047-5,066 PLN (oznaczonym na poniższym wykresie). Aktualnie kurs pary walutowej CHF/PLN oscyluje w okolicach 5,10 PLN. Rynek ma sposobność do tego, aby atakować wyższe poziomy. Dokąd tak naprawdę zmierza frank?
Scenariusz wzrostowy
Rynek w dalszym ciągu ma szansę oscylować przy rekordowo wysokich poziomach. W takim wypadku frank respektować powinien istotność obszaru cenowego 5,047-5,066 PLN. Dopóki ten zakres rzeczywiście jest utrzymywany, można będzie mówić nawet o tworzeniu nowych historycznych maksimów. Celem dla wzrostu stałby się w najbliższym czasie poziom 5,15 PLN.
Scenariusz spadkowy
Rynek może jednak nie utrzymać przedziału cenowego 5,047-5,066 PLN. W takim wypadku zejście poniżej tego zakresu stanowić będzie podstawę do chwilowego odreagowania. Re-test od dołu opisanej strefy utwierdziłby w przekonaniu o ruchu spadkowym. W takim wypadku powrót do 5,00 PLN potencjalnie wchodzi w grę. Za takim ruchem przemawiać może również miejsce obecnego oscylowania średniej kroczącej. Spoglądając na wykres zauważyć można, że frank w ostatnich miesiącach respektuje średnią.
Podsumowanie
Warto będzie skupić się na tym, jak zachowa się rynek wobec zakresu cenowego 5,047-5,066 PLN. Utrzymanie tego zakresu wiązać się będzie z możliwością tworzenia nowych rekordowo wysokich poziomów. Liczyć należy się jednak z tym, że frank może wykonać drobny układ korekcyjny.