Frank wyraźnie drożeje w marcu. Analiza pary walutowej CHF/PLN.

J2T

Zmienność na parze walutowej CHF/PLN od początku tego roku jest widoczna. Jednak w styczniu i lutym finalnie frank do złotego niewiele zmienił swoje notowania. Kurs CHF/PLN ma szansę to zmienić w obecnym miesiącu. Wynik franka po połowie marca kształtuje się na poziomie 1%. Jak zachowają się obie waluty w najbliższych dniach? Analiza pary walutowej CHF/PLN w czwartek, 16 marca.

Wzrost cen w Polsce najwyższy od 1996 roku

Wczoraj, w środę 15 marca Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowszy raport dotyczący inflacji w Polsce. Dane wskazały, że roczne tempo wzrostu cen w lutym br. wyniosło 18,4%. Był to wyższy wynik od styczniowego, gdy roczna stopa inflacja wzrosła o 16,6%. Należy zauważyć, iż lutowy odczyt wskazuje na najszybszą zmianę cen od grudnia 1996 roku.

Credit Suisse pożyczy 50 mld franków od SNB

Drugi największy w Szwajcarii bank, czyli Credit Suisse podał, że pożyczy do 50 miliardów franków z kredytu od Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB). Takie działanie ma na celu „prewencyjnie wzmocnić swoją płynność”. Bank zaznaczył, że fundusze wesprą jego „podstawowe biznesy i klientów, ponieważ Credit Suisse podejmuje niezbędne kroki w celu stworzenia prostszego i bardziej skoncentrowanego banku zbudowanego wokół potrzeb klientów”.

Oczekiwanie na decyzję SNB

Obserwatorzy rynku pary walutowej CHF/PLN wypatrują już kolejnych doniesień. Obecnie trwa oczekiwanie na decyzję SNB w sprawie stóp procentowych. W czwartek, 23 marca Szwajcarski Bank Narodowy zadecyduje o ścieżce stóp. Wśród analityków panuje zgodność co do tego, iż poziom nie zostanie zmieniony. Czy SNB zaskoczy?

Forex Demo

Frank i złoty walczą o strefę 4,7730-4,7990 PLN

W marcu frank pokazuje siłę i ustawia złotego. Najpierw na początku miesiąca kurs pary CHF/PLN wrócił powyżej strefy cenowej 4,6985-4,7198 PLN. Następnie powyżej niego się ustabilizował i generował podejście do zakresu 4,7730-4,7990 PLN. Frank widocznie nadbijał ten obszar w tym tygodniu, jednak każdorazowo złotówka hamowała zapędy. Od kilku dni zatem frank i złoty walczą o strefę 4,7730-4,7990 PLN.

Obecna sytuacja sprawia, że frank potrzebuje konkretnego sygnału do wzrostu. Taki mógłby pojawić się na niższym zakresie. Zejście notowań w rejony średniej SMA 77 (obecnie oscyluje przy 4,74 PLN) pobudziłoby franka do wzrostu. Pewnym ruchem notowania pokonałyby zakres 4,7730-4,7990 PLN i układały się do kolejnego impulsu w górę. Zgodnie z zasadą zmiany biegunów, wspomniana strefa stanowiłaby wsparcie oraz początek kolejnego wzrostu. Frank w najbliższym czasie sięgnąć może 4,85 PLN.

Wykres CHFPLN
Wykres pary walutowej CHF/PLN 16.03.2023

Ważnym poziomem do obserwacji, w przypadku ruchu wzrostowego, będą okolice 4,8280 PLN. To one mogą spowolnić i anulować osiągnięcie podanego celu.

Podsumowanie

Złotówka walczy o dobrą pozycję na rynku walutowym w marcu. Jednak sytuacja jest utrudniona ze względu na zmienność głównych walut. Czy złoty odpuści frankowi w drugiej połowie marca?