Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) ogłosił dziś, w czwartek 22 września, że podnosi kolejny raz swoją stopę procentową. Tym razem podwyżka wyniosła 75 punktów bazowych. Frank szwajcarski po decyzji zaczął mocno tracić względem innych walut. Decyzja SNB nie zaspokoiła oczekiwań rynkowych uczestników. Konsekwencją tego była specyficzna reakcja m.in. pary walutowej EUR/CHF. Euro wobec franka po podaniu decyzji skoczyło o ponad 2%.
Decyzja o podwyżce stóp w Szwajcarii
W Szwajcarii decydujący bankierzy Szwajcarskiego Banku Narodowego nieco inaczej obradują niż w innych krajach. Warto zauważyć, że posiedzenia SNB odbywają się kwartalnie. Dziś, 22 września odbyło się właśnie spotkanie władz banku centralnego Szwajcarii. Instytucja ogłosiła rano swoją decyzję o podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Ponadto SNB zapowiedziało, że nie może wykluczyć dalszych podwyżek stóp w przyszłości.
Równolegle z decyzją o podwyżce podano również prognozy Szwajcarskiego banku centralnego. W 2022 roku średnia inflacja pozostać ma na poziomie 3%. Natomiast wzrost PKB w tym roku może wynieść około 2%. Instytucja odpowiedzialna za prowadzenie polityki monetarnej Szwajcarii zaznaczyła również w dzisiejszym raporcie, że: „Największym ryzykiem jest globalne spowolnienie gospodarcze, pogłębienie się niedoboru gazu w Europie oraz niedoboru mocy w Szwajcarii. Ponadto nie można wykluczyć nawrotu pandemii koronawirusa”.
Analitycy banku ING komentują sytuację pary EUR/CHF
Analitycy banku ING wydali wczoraj, 21 września swój komentarz dotyczący sytuacji na parze walutowej EUR/CHF. W sprawozdaniu zaznaczono przede wszystkim, że ostatnio kurs pary euro do franka systematycznie spada. Motorem napędowym tego trendu zdają się zapewnienia SNB o utrzymaniu realnego kursu walutowego na stabilnym poziomie oraz interwencji po obu stronach rynku walutowego. Analitycy ING uważają, że jest to jasna deklaracja SNB, aby zarządzać niżej na EUR/CHF.
W raporcie analityków banku ING brak członkostwa Szwajcarii w grupie G20 pozwala na stosowanie nieco innych praktyk walutowych. Instytucja SNB posiada ogromne rezerwy waluty (blisko 900 mld CHF) i jest zdolna prowadzić managed float. Mowa o znacznej zdolności wpływu na wartość waluty względem innej.
W podsumowaniu analitycy ING podali, że Szwajcarski Bank Narodowy przybrać może politykę sprowadzania kursu pary walutowej EUR/CHF. Odpowiednio kurs w IV kwartale 2022 roku sięgnąć może 0,93 CHF; w I kwartale 2023 roku 0,92 CHF, a następnie zmierzać do 0,90 CHF.
EUR/CHF odbija po decyzji
Po dzisiejszej decyzji SNB frank szwajcarski obniżył się wobec innych walut. Stało się to za sprawą wyższych oczekiwań uczestników rynkowych. Tuż po decyzji, czyli o godzinie 9:30 para EUR/CHF silnie wzrosła. Odbicie wyniosło ponad 2%.
Warto jednak zaznaczyć, że dziś około godziny 8 para EUR/CHF utworzyła nowy, historyczny dołek. Notowania euro wobec franka wylądowały najniżej na poziomie 0,9460 CHF. Wspomniane wyżej odbicie zaprowadziło kurs pary EUR/CHF w okolice poziomu 0,9713 CHF. Jednak wyższe zakresy nie zostały utrzymane. Aktualnie euro w relacji do franka oscyluje nieco powyżej 0,9610 CHF.
Scenariusz spadkowy
Dzisiejsze zachowanie franka wydaje się jedynie chwilowym pogorszeniem sytuacji waluty. Szwajcarska waluta pozostaje w dalszym ciągu silna. Rynek pary EUR/CHF ma zatem szansę w najbliższych dniach to udowodnić.
Ruch spadkowy generowany może być teraz w oparciu o zachowanie rynku wobec zakresu średniej kroczącej i/lub strefy oporu określonej przedziałem cenowym: 0,9685-0,9720 CHF. Każdorazowy re-test od dołu jednej z opisanych stref, determinować będzie najprawdopodobniej powrót notowań EUR/CHF do 0,9580 CHF.
Scenariusz wzrostowy
Jeżeli jednak rynek przełamie zakres średniej kroczącej SMA 77, spróbować może przebić strefę oporu (0,9685-0,9720 CHF). Taki ruch powinien być zdecydowany. Warto będzie zatem obserwować, czy rzeczywiście siła popytowa obecna będzie w okolicach średniej.
Podsumowanie
Dzisiejsze osłabienie franka zdaje się być jedynie chwilowym. Na ten moment euro pozostaje w dalszym ciągu w tle franka. Warto będzie obserwować obecnie, jak zachowa się rynek wobec zakresu średniej.