Notowania EUR/CHF poniżej parytetu. Analiza rynku euro do franka.

J2T

Euro dobrze rozpoczęło zmagania na rynku walutowym w 2023 roku. W styczniu euro zyskało względem głównych światowych walut. Wzrost odnotowało m.in. w zestawieniu ze szwajcarskim frankiem. Gorzej euro radzi sobie natomiast w lutym. Notowania pary walutowej EUR/CHF oscylują obecnie poniżej parytetu. Jak wygląda zatem sytuacja? Analiza rynku euro do franka w poniedziałek, 20 lutego.

Frank zastopował europejską walutę

Styczeń 2023 roku zapisał się w historii notowań pary EUR/CHF na jej korzyść. Euro przeważyło wówczas nad szwajcarskim frankiem i kontynuowało zyski z ostatniego miesiąca 2022 roku. Co więcej, w styczniu rynek powrócił powyżej parytetu pierwszy raz od lipca 2022 roku. Jednak frank wówczas zastopował europejską walutę i styczeń zakończył się dla pary EUR/CHF nieco poniżej parytetu.

W lutym nad rynkiem pełną kontrolę ma frank. Dziś (20.02) patrząc frank wycofał już wszystkie zyski euro ze stycznia. Czy kolejne dni wykorzysta na dalsze cofnięcie?

Inflacja w Szwajcarii wzrosła w styczniu

W pierwszej połowie lutego, a dokładniej 13 jego dnia podany został odczyt inflacji w Szwajcarii. Tempo wzrostu cen za styczeń znów przyśpieszyło i roczna inflacja powróciła do poziomu 3,3%. Przypomnijmy, że poziom cen w Szwajcarii pozostaje najwyższy od 30 lat.

Euro oczekuje finalnego raportu dot. inflacji

Inwestorzy pary walutowej EUR/CHF choć wypatrują już końca zmagań w lutym, zmierzą się jeszcze z ważnymi danymi. Strefa euro oczekuje finalnego raportu dotyczącego inflacji. Szacunki Eurostatu z początku lutego ujawniły, że roczna stopa inflacji za styczeń wyniosła 8,5%. W tym tygodniu, a dokładniej w czwartek, 23 lutego dowiemy się, jak dokładnie kształtował się poziom cen.

Rynek pary EUR/CHF walczy o strefę 0,9879-0,9920 CHF

Zmagania na rynku pary walutowej w lutym rozpoczęły się od walki z zakresem średniej SMA 77. Euro przegrało w jej obszarze i frank wygenerował cofnięcie do istotnej strefy cenowej: 0,9879-0,9920 CHF. W tych okolicach oscyluje już dwa tygodnie, walcząc o ten zakres. Jak wyglądają perspektywy ruchu stojące przed rynkiem EUR/CHF?

Forex Demo

Scenariusz wzrostowy

Rynek ma szansę wykonać ruch wzrostowy w najbliższym czasie. Jednak taki zależeć będzie od tego, czy zdoła on pokonać zakres średniej i utrzymać strefę 0,9879-0,9920 CHF. Jeżeli tak się stanie, z tego obszaru rynek wygenerowałby ruch wzrostowy do poziomu 1,0000 CHF.

Wykres EUR/CHF wzrost
Scenariusz wzrostowy EUR/CHF 20.02.2023

Scenariusz spadkowy

Jednak oscylowanie notowań pary EUR/CHF poniżej strefy 0,9879-0,9920 CHF świadczy na korzyść spadków. Każdorazowy re-test od dołu tego obszaru cenowego otwierałby drogę do spadku. Potencjalnym celem dla cofnięcia byłby inny ważny zakres: 0,9765-0,9730 CHF.

Wykres EUR/CHF spadek
Scenariusz spadkowy EUR/CHF 20.02.2023

Podsumowanie

Po pierwsze należy zauważyć, że rynek czekają w lutym jeszcze istotne dane. Głównie dotyczą one euro, które mogą umocnić. Z innej strony jednak, techniczna perspektywa pokazuje, iż to spadki wydają się milej widziane.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO