Co słychać na parze CHF/PLN? Notowania franka do złotego w grudniu.

J2T

Polski złoty jeszcze we wrześniu przeżywał prawdziwe chwile grozy wobec najpopularniejszych światowych walut. Za franka w tym roku płaciło się najwięcej ponad 5,13 PLN. Jednak złotówka odnalazła się i odbiła od szczytu. Dziś, we wtorek 6 grudnia patrzymy na rynek pary CHF/PLN. Notowania franka do złotego oscylują obecnie przy 4,75 PLN. Co słychać na parze walutowej CHF/PLN?

Październik i listopad dla złotego

Po osiągnięciu historycznego szczytu we wrześniu, notowania pary CHF/PLN cofnęły. Październik był miesiącem złotego. Był to najlepszy okres polskiej waluty wobec franka od lipca 2010 roku. W październiku kurs franka do złotego obniżył się aż o 26 groszy. Złoty zaprezentował się z dobrej strony również w listopadzie. Jednak zakończony niedawno miesiąc nie przyniósł większej zmiany.

NBP i SNB przed decyzjami

W najbliższym czasie wzrok inwestorów pary walutowej CHF/PLN spocznie na komunikatach z banków centralnych obu walut. Najpierw jutro, w środę 7 grudnia Narodowy Bank Polski (NBP) opublikuje decyzję w sprawie stóp procentowych. Szwajcarski Narodowy (SNB) natomiast podobną decyzję opublikuje w czwartek, 15 grudnia.

Perspektywy ruchu przed rynkiem, co pokażą frank i złoty?

Notowania pary walutowej CHF/PLN już ponad 2 tygodnie oscylują wokół pewnej strefy. Mowa o zakresie oporu, który określa przedział cenowy: 4,7620-4,7860 PLN. Warto zauważyć również, że w tym samym czasie w strefie oporu przypada zakres średniej kroczącej SMA 77. Na rynku franka do złotego niewiele tym samym ostatnio się dzieje. Pytanie, czy taki stan utrzyma się jeszcze kilka dni, czy trwać będzie już do końca roku. W poniższych scenariuszach zakładamy, że zmienność jednak towarzyszyć będzie parze walutowej CHF/PLN.

Scenariusz spadkowy

Z obecnych zakresów, czyli tuż pod wspomnianym oporem, rynek postawić może na budowę ruchu spadkowego. Dobrze byłoby jednak, żeby przed zejściem rynek podbił jeszcze do strefy 4,7620-4,7860 PLN. Następnie przebicie grudniowych dołków nadałoby tempa spadkom. Na zasadzie re-testu ich okolic od dołu, notowania pary CHF/PLN mogłyby zejść nawet do 4,67 PLN.

Forex Demo
Wykres CHFPLN spadek
Scenariusz spadkowy CHF/PLN 06.12.2022

Scenariusz wzrostowy

Należy jednak rozważyć inny wariant. Gdyby frank zdecydował, że to on przewodzić będzie omawianej parze, strefę oporu wykorzystać może do wzrostu. W takim wypadku stabilne utrzymanie obszaru cenowego: 4,7620-4,7860 PLN stanowiłoby podstawę dla ruchu wzrostowego. Każdorazowy re-test od góry wspomnianej strefy dawałby perspektywę podejścia pod 4,82 PLN. Skuteczne przełamanie tego poziomu z kolei rozpędziłoby franka do 4,86 PLN.

Wykres CHFPLN wzrost
Scenariusz wzrostowy CHF/PLN 06.12.2022

Podsumowanie

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zachowa się złotówka w grudniu. Z perspektywy wykresu wiele wskazuje na to, że polska waluta ma szansę jeszcze zyskać wobec franka. Jednak ważne będzie śledzenie bieżących informacji. To one nadadzą bieg rynkowi pary walutowej.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO