Polski złoty trzyma dolara. Kurs pary USD/PLN na sierpniowych zakresach.

J2T

Złotówka już ponad półtora miesiąca utrzymuje kontrolę nad dolarem. Polski złoty w ostatnich dniach trzyma dolara szczególnie nisko. Kurs pary USD/PLN już nieco ponad tydzień oscyluje na sierpniowych zakresach. W czwartek, 17 listopada przyglądamy się parze walutowej USD/PLN. Czy złotego stać jeszcze na sprowadzenie dolara niżej?

Listopad najlepszym miesiącem dla złotówki?

Po tym, jak od początku roku złoty silnie tracił wobec dolara, zaczyna orientować się w sytuacji na koniec 2022 roku. Październik zakończył się mocnym spadkiem notowań pary USD/PLN. Jednak to w listopadzie złotówka spisuje się szczególnie dobrze. Jak dotąd w trwającym miesiącu kurs pary USD/PLN obniżył się o blisko 5%. Warto zauważyć, że do końca listopada jeszcze trochę zostało i obie waluty mogą odmienić sytuację. Niemniej, jednak jeżeli złoty utrzyma obecną siłę, listopad okazać się może najlepszym miesiącem od 2020 roku. Co ciekawe, dwa lata temu również w listopadzie złotówka zyskała 5% wobec amerykańskiego dolara.

Siła złotówki czy słabość dolara?

Jednak idąc dalej na temat ostatniego zachowania pary walutowej USD/PLN pojawia się następujące pytanie. Czy na rynku rzeczywiście działa siła złotówki, czy to dolar przeżywa ogólną słabość. Jak się okazuje, na rynku widoczne są jednocześnie obie sytuacje. Polski złoty w ostatnim czasie zyskuje również wobec euro, franka czy funta. Przemawia to za pozytywnym myśleniem o polskiej walucie. Dolar natomiast od około miesiąca zwolnił tempo wzrostów i odpuszcza względem innych walut.

Ponad 50 groszy spadku notowań, co dalej?

Przechodząc już do wykresu pary walutowej USD/PLN warto zauważyć, że od wrześniowych szczytów rynek rzeczywiście wykonał ponad 50 groszowy spadek. W piątek, 11 listopada notowania dolara do złotego trafiły do strefy wsparcia, określonej przedziałem cenowym: 4,4850-4,5100 PLN. Od tego zejścia mija już prawie tydzień, a kurs pary USD/PLN porusza się głównie w okolicach wspomnianego wsparcia. Dziś, 17 listopada w godzinach wieczornych dolar kursuje przy 4,54 PLN.

Scenariusz wzrostowy

Amerykański dolar w najbliższych dniach postawić może na utrzymanie zakresu wsparcia (4,4850-4,5100 PLN). Z tego miejsca dolar generować ma szanse odbicie. Takie mogłoby polegać na podejściu do strefy oporu, którą określą rejony ceny 4,6020-4,6270 PLN (zaznaczone na wykresie). Dolar docelowo ma sposobność podejścia do 4,65 PLN.

Forex Demo
Wykres USDPLN wzrost
Scenariusz wzrostowy USD/PLN 17.11.2022

Scenariusz spadkowy

Jednak należy liczyć się z tym, że rynek wspomnianego wsparcia (4,4850-4,5100 PLN) może nie utrzymać. Wówczas zejście poniżej tego zakresu determinować mogłoby głębszy spadek. W grę wchodziłoby zejście do 4,40 PLN.

Wykres USDPLN spadek
Scenariusz spadkowy USD/PLN 17.11.2022

Podsumowanie

Na parze walutowej USD/PLN dojść może w najbliższym czasie do walki. Ta pokazać może, jak potoczą się dalsze losy tego rynku. Na jaki ruch zdecyduje się dolar i złotówka?

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO