Analitycy norweskiego banku uważają, że to krótkoterminowe rentowności wspierają obecnie spadki na EURUSD, jednak kiedy spojrzymy na długi koniec krzywej zauważymy silne wzrosty. W rezultacie krzywe zdecydowanie się podniosły. Tym samym, gdy porównamy spread rentowności krótko i długoterminowych papierów zauważymy sporą przestrzeń do dalszej aprecjacji euro.
Różnica rentowności 10-latek niemieckich i 2-latek amerykańskich a EURUSD
Źródło: www.efxnews.com
Co zatem oznaczają bardziej strome krzywe rentowności? Zdaniem Nordea Banku wypiętrzająca się krzywa niemieckich papierów dłużnych – w większym stopniu niż tożsama w USA – sugeruje, iż wzrost i premia inflacyjna odegrały dużą rolę w ostatnim rajdzie EURUSD. Stratedzy grupy zauważają również, że zarówno wzrost gospodarczy jak i oczekiwania inflacyjne zrewidowano w górę czego główną przyczyną było odbicie na rynku ropy, które aktualnie przystopowało.
W rezultacie bank porównuje obecną sytuację na rynku EURUSD oraz rynku długu do obrazu sprzed 12 lat z Japonii. Wówczas japońska krzywa rentowności poszybowała zdecydowanie ku górze, co w dość zabawny sposób koreluje z aktualną sytuacją niemieckiej krzywej. Tym samym Nordea sądzi, że po krótkoterminowej konsolidacji będziemy świadkami dalszego wzrostu rentowności w Niemczech. Zatem EURUSD powinien poszybować zdecydowanie wyżej.
Krzywe rentowności Japonii i Niemiec i kurs EURUSD
Źródło: www.efxnews.com
Z drugiej strony jednak sytuacja fundamentalna wskazuje na coś innego. Jako główną figurę tego tygodnia bank wskazuje na finalny odczyt PKB za pierwszy kwartał z USA, gdzie spodziewana jest spora rewizja w dół. Jednak po kilku wypowiedziach członków FOMC w zeszłym tygodniu, rynek zaczął spekulować… o rewizji wzrostowej. To mogłoby wesprzeć długoterminowe stopy dolarowe i tym samym pchnąć ku górze indeks zaskoczenia danymi. Ostatnio właśnie na tym wskaźniku i kursie EURUSD wyrysowała nam się spora dywergencja, która po lepszych danych z USA mogłaby być domknięta.
Kurs EURUSD a indeks zaskoczenia danymi makro z USA
Źródło: www.efxnews.com
Gdyby tak się stało Nordea oczekuje silnego wzrostu rentowności w USA. Jednak jednocześnie wskazuje, że w przypadku 10-latek amerykańskich istotny opór mieści się na pułapie 2,3%. Na ten moment rentowności te znajdują się blisko linii trendu spadkowego, która może stać się kluczowym testem dla kierunku globalnych stóp procentowych.
Rentowności 10-latek USA
Źródło: www.efxnews.com