J2T

Analitycy norweskiego banku uważają, że to krótkoterminowe rentowności wspierają obecnie spadki na EURUSD, jednak kiedy spojrzymy na długi koniec krzywej zauważymy silne wzrosty. W rezultacie krzywe zdecydowanie się podniosły. Tym samym, gdy porównamy spread rentowności krótko i długoterminowych papierów zauważymy sporą przestrzeń do dalszej aprecjacji euro.

Różnica rentowności 10-latek niemieckich i 2-latek amerykańskich a EURUSD
Screen Shot 05-26-15 at 10.45 AMŹródło: www.efxnews.com

Co zatem oznaczają bardziej strome krzywe rentowności? Zdaniem Nordea Banku wypiętrzająca się krzywa niemieckich papierów dłużnych – w większym stopniu niż tożsama w USA – sugeruje, iż wzrost i premia inflacyjna odegrały dużą rolę w ostatnim rajdzie EURUSD. Stratedzy grupy zauważają również, że zarówno wzrost gospodarczy jak i oczekiwania inflacyjne zrewidowano w górę czego główną przyczyną było odbicie na rynku ropy, które aktualnie przystopowało.

W rezultacie bank porównuje obecną sytuację na rynku EURUSD oraz rynku długu do obrazu sprzed 12 lat z Japonii. Wówczas japońska krzywa rentowności poszybowała zdecydowanie ku górze, co w dość zabawny sposób koreluje z aktualną sytuacją niemieckiej krzywej. Tym samym Nordea sądzi, że po krótkoterminowej konsolidacji będziemy świadkami dalszego wzrostu rentowności w Niemczech. Zatem EURUSD powinien poszybować zdecydowanie wyżej.

Krzywe rentowności Japonii i Niemiec i kurs EURUSD
Screen Shot 05-26-15 at 10.56 AMŹródło: www.efxnews.com

Z drugiej strony jednak sytuacja fundamentalna wskazuje na coś innego. Jako główną figurę tego tygodnia bank wskazuje na finalny odczyt PKB za pierwszy kwartał z USA, gdzie spodziewana jest spora rewizja w dół. Jednak po kilku wypowiedziach członków FOMC w zeszłym tygodniu, rynek zaczął spekulować… o rewizji wzrostowej. To mogłoby wesprzeć długoterminowe stopy dolarowe i tym samym pchnąć ku górze indeks zaskoczenia danymi. Ostatnio właśnie na tym wskaźniku i kursie EURUSD wyrysowała nam się spora dywergencja, która po lepszych danych z USA mogłaby być domknięta.

Forex Demo
Kurs EURUSD a indeks zaskoczenia danymi makro z USA
Screen Shot 05-26-15 at 11.01 AMŹródło: www.efxnews.com

Gdyby tak się stało Nordea oczekuje silnego wzrostu rentowności w USA. Jednak jednocześnie wskazuje, że w przypadku 10-latek amerykańskich istotny opór mieści się na pułapie 2,3%. Na ten moment rentowności te znajdują się blisko linii trendu spadkowego, która może stać się kluczowym testem dla kierunku globalnych stóp procentowych.

Rentowności 10-latek USA
Screen Shot 05-26-15 at 11.05 AMŹródło: www.efxnews.com

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO