J2T

Analitycy Morgan Stanley sądzą, że rynek głównej pary walutowej osiągnął szczyt, kiedy rynek dolara zawrócił, kończąc tym samym spadkową korektę w zasadniczym trendzie wzrostowym. Zdaniem MS za słabością EURUSD przemawiać będą dwa kanały transmisyjne polityki monetarnej prowadzonej przez EBC. Pierwszym z nich jest tzw. efekt bogactwa, który ma pojawić się za sprawą rosnącego portfela aktywów EBC (zwiększona podaż pieniądza na rynku), drugim zaś jest niższy kurs EUR, który zwiększa konkurencyjność strefy euro.

Tym samym, stratedzy banku oczekują słownych interwencji ze strony EBC, kiedy tylko będą oni czuli możliwość blokowania kanałów transmisyjnych polityki monetarnej. Poza tym jak zauważa MS pozycjonowanie na USD jak i na GBP jest silne, a słabość EUR ma być sterowana przez próby utrzymania transmisji polityki pieniężnej przez EBC.

Na koniec MS pokazuje ciekawy wykres, który ma świadczyć o perspektywie dużego wzrostu w kolejnych kwartałach. To oczywiście odpowiedź na słaby odczyt PKB dla pierwszych trzech miesięcy 2015 roku.  Jak widać od 2000 roku wzrost w pierwszym kwartale zdecydowanie odstawał od następnych odczytów.

Forex Demo
Średnie stopy wzrostu w poszczególnych kwartach w danej dekadzie
Screen Shot 05-22-15 at 10.30 AMŹródło: www.efxnews.com

Konkludując bank wciąż utrzymuje mocno gołębią prognozę dla EURUSD i spodziewa się kursów na poziomie 1,04 (koniec drugiego kwartału), 1,03 (koniec trzeciego kwartału) oraz 0,98 (koniec roku).

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO