Kupowanie akcji wybranych spółek i zarządzanie składem portfela nie jest jedyną możliwością, jaką mają inwestorzy. Alternatywnym sposobem zarabiania jest inwestowanie pasywne. Jakie zalety ma wybór funduszy ETF?
Inwestowanie aktywne i pasywne – różnice
W przypadku inwestowania aktywnego inwestor poddaje papiery wartościowe analizie i do swojego portfela inwestycyjnego wybiera te, które mają według niego potencjał (mogą przynieść zysk). Analiza pozwala ograniczyć ryzyko, chociaż nie całkowicie je wyeliminować. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, inwestorzy często dokonują zmian w kompozycji utworzonego portfela. Jak na tle tych działań wygląda inwestowanie pasywne?
Prowadzone statystyki potwierdzają, że inwestorzy indywidualni, którzy zdecydowali się na inwestowanie aktywne, mają problem z osiągnięciem założonego celu. Uzyskanie powtarzalnego zysku w długiej perspektywie jest trudne. Właśnie dlatego inwestowanie pasywne koncentruje się na naśladowaniu rynku. Przedmiotem inwestycji jest wówczas np. fundusz oparty na S&P 500, który nie wymaga dokładniejszego zagłębiania się w skład portfela czy jego modyfikowania. Niższe ryzyko rekompensuje przy tym niższe zyski.
Zalety inwestowania pasywnego
Chęć ograniczenia ryzyka jest jednym z powodów rosnącego zainteresowania inwestowaniem pasywnym. Przyczyn, dla których inwestorzy decydują się na inwestycje pasywne, jest jednak więcej – to:
- Automatyzacja decyzji. Ma to znaczenie głównie dla początkujących inwestorów. Wybierając ETF, inwestor nie musi dokonywać wyczerpujących analiz i na bieżąco monitorować zmian zachodzących na rynku.
- Niskie opłaty. Wysokość opłat ma bezpośredni związek z powyższym punktem – automatyzacja eliminuje wiele kosztów generowanych przez aktywne zarządzanie, co jest istotne dla wielu inwestorów.
- Brak konieczności śledzenia zmian na rynku. Choć inwestorzy zawsze zgłębiają wiedzę o rynku i podnoszą swoje umiejętności, to inwestowanie w fundusze ETF wymaga mniejszego zaangażowania.
Inwestowanie pasywne – jak każde rozwiązanie – ma też wady. Podstawowym minusem jest mniejszy zysk, jaki mogą uzyskać inwestorzy. Osobom doświadczonym, które są nastawione na zarabianie, ETF-y mogą pozostawiać niedosyt.
ETF jako model inwestowania pasywnego
Inwestorzy zainteresowani inwestowaniem pasywnym decydują się m.in. na fundusze ETF. Czym jest ETF? To fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie. Jednocześnie dokładnie odzwierciedla on wybrany sektor rynku lub indeks, który składa się np. z surowców, obligacji, akcji czy innych, mniej popularnych instrumentów.
Dla funduszu ETF charakterystyczne jest to, że nie próbuje on pobić rynkowego benchmarku. W jego przypadku kluczowe jest odwzorowanie indeksu. Dla inwestorów oznacza to wspomniane korzyści – niższe ryzyko (ale też mniejszy zysk) i niższe opłaty.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!
82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.