Przed kilkoma dniami wspominałem o propozycji sprzedaży złota na korekcyjnej zwyżce, co jak się okazało było bardzo dobrym pomysłem. W dniu dzisiejszym cena kruszcu dociera do istotnego poziomu wsparcia, który był również pierwszym poziomem TP.
Już wtedy pisałem, że trudno oczekiwać podstaw fundamentalnych do wzrostów złota. W dniu dzisiejszym natomiast dostaliśmy pewny argument za zmianą takiego poglądu w postaci raportu z Chin, które zwiększyły rezerwy do 53,9 mln OZ na koniec czerwca. Niemniej jednak rynek nie przejął się specjalnie tymi danymi i dzisiaj kontynuujemy zniżki.
- [JAK ZACZĄĆ?] Darmowy poradnik dla inwestorów na rynku Forex
- Spojrzenie na USDCAD i rynek obligacji oraz analiza techniczna (przed decyzją BoC)
Tym samym warto szukać gry pod spadek cen surowca. Dodatkowo możemy rozważyć pozycję długą na USDZAR, który to jest dość mocno skorelowany z notowaniem cen kruszcu z racji tego, iż RPA jest istotnym eksporterem metalu.
W ostatnich dniach rynek właśnie domknął dywergnecję i obecnie pod wpływem jastrzębich słów Janet Yellen możemy ponownie poruszać się w kierunku północnym.
Dodatkowo, w kontekście cen złota, warto zwrócić uwagę na wciąż istniejącą dywergencję z aktywami funduszu ETF, który stawowi ponad 50% całego rynku ETF (fizyczne złoto). Tym samym kurs złota mógłby się jeszcze nieco dostosować do aktualnych poziomów złota w skarbcach SPDR Fund.
Technicznie – w przypadku złota – rynek przełamał na wykresie tygodniowym dolne ograniczenie formacji trójkąta, więc następnym celem mogą być dopiero rejony 1035$. Zlecenie SL możemy rozważyć powyżej maksimum tygodniowej świecy.
W przypadku notowań USDZAR można pomyśleć nad kupnem już po bieżącej cenie rynkowej (z dość wąskim stopem poniżej zniesienia 50% i poziomu 12,2960). Należy jednak pamiętać, że pokonanie górnego ograniczenia kanału trendowego, powinno dopiero sprzyjać większym wzrostom.