J2T

Większość uczestników rynku nie spodziewa się, iż na dzisiejszym posiedzeniu ujrzymy jakieś większe zmiany w komunikacie FOMC. Analitycy BNPP oczekują poza tym, iż tak poważna decyzja jaką jest choćby większe nakierowanie na termin pierwszej podwyżki, lub sama podwyżka musi być podjęta podczas kwartalnego posiedzenia. To właśnie na nim poznajemy nowe projekcje makro oraz ma miejsce konferencja prasowa prezes FED.

xm baner czerwiec 2014

Takie posiedzenia w tym roku odbędą się jeszcze dwa razy. Pierwsze będzie miało miejsce 17 września, zaś drugie 16 grudnia. To właśnie te dwie daty są postrzegane przez inwestorów i ekonomistów jako potencjalne w kontekście pierwszej podwyżki stóp procentowych. Co więcej według ankiety Bloomberga właśnie zdaniem ekonomistów (80% z nich) pierwsza podwyżka będzie miała miejsce już we wrześniu. Co jednak pokazują rynkowe oczekiwania?

Screen Shot 07-29-15 at 02.12 PM

Spoglądając na rynek kontraktów FRA na stopę procentową w dolarze można być sceptycznym, iż to właśnie wrzesień będzie miesiącem, w którym FED zdecyduje się zapoczątkować nowy cykl pieniężny. Aktualnie rynek wycenia tylko 15pb potencjalnej podwyżki w ciągu 2 miesięcy. Pełna podwyżka obecnie jest dyskontowana dopiero za 4 miesiące, co pokrywałoby się z grudniowym terminem.

Forex Demo

Warto jednak zauważyć, że 28 kwietnia (dzień przed posiedzeniem FED) rynek wyceniał pierwszą podwyżkę na koniec października. Trzy miesiące później oczekiwania przesunęły się dokładnie o 1 miesiąc. Tym samym, jeśli dane wciąż nie będą napawać optymizmem (jak to chociażby w przypadku ostatniego odczytu zamówień na dobra trwałe czy też indeksu Conference Board) pod dużą wątpliwość można poddać jakąkolwiek podwyżkę w tym roku.

Na tę chwilę kluczowe pozostają dwie kwestie. Po pierwsze czy w dzisiejszym komunikacie FED będzie zawarte chociażby lekkie nakierowanie na jakiś bardziej konkretny termin podwyżki (co jest mało prawdopodobne). Po drugie dane makro publikowane do kolejnego, wrześniowego posiedzenia. Poza tym w kontekście dzisiejszego posiedzenia warto także śledzić ruchy na rynku stopy, by odczytać potencjalne zamiary inwestorów, które mogą implikować przyszły ruch na stopach FED.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO