J2T

Ten tydzień, jak każdy pierwszy w miesiącu wyróżnia się szczególną publikacją jaką jest rządowy raport o zmianie zatrudnienia w USA (popularnie zwane payrolls lub NFP). Między marcem 2014, a lutym 2015 średnia wartość liczby nowych zatrudnionych poza rolnictwem wyniosła 270 tysięcy, nie obserwowano odczytów poniżej 200 tysięcy. To oznacza, że zeszłomiesięczny odczyt równy zaledwie 126 tysięcy był mocnym rozczarowaniem, zwłaszcza w kontekście tego, iż figura ta była opublikowana po gołębim oświadczeniu FOMC z 18 marca.

Co jeśli dane za kwiecień będą po raz kolejny słabe? – pytają analitycy CS. Może to zagrozić dolarowi, a ekonomiści będą mogli przypuszczać, iż przed nami większa zmiana trendu. Tym samym stratedzy Credit Suisse uważają, że obecnie mamy większy potencjał do ewentualnego negatywnego rozczarowania jak miało to miejsce w kwietniu. Przez słaby raport bank rozumie wartość kwietniowych NFP poniżej 200 tysięcy oraz brak rewizji w górę danych z marzec.

W przypadku dobrego odczytu bank spodziewa się zaś, iż stopy rynkowe będą ponownie rosły w obecny tempie, zważywszy na to, że mimo ostatnich słabych danych makro nie spadały one tak mocno jak tracił dolar. Natomiast w przypadku silnego wzrostu płac, trend na rynku stopy może przyspieszyć. To może implikować siłę USD przede wszystkim w stosunku do takich walut jak AUD, BRL czy TRY.

Forex Demo

Analitycy CS oczekuję NFP na poziomie 180 tysięcy oraz spadku stopy bezrobocia z 5,5% do 5,4%. Gdyby taki scenariusz miał miejsce zdaniem banku rynek dolara zareaguje umiarkowanie negatywnie, zwłaszcza jeśli towarzyszyć będzie temu rewizja marcowych danych.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO