J2T

Większość osób w dalszym ciągu nie wie co to jest bitcoin, wirtualna waluta, która w krótkim czasie zdobyła niewyobrażalny rozgłos.

Początkowo bitcoin był uznawany za dość „egzotyczną” inwestycję, jednak obecnie jest to jedna z bardziej popularnych metod lokowania kapitału.

Co sprawiło, że elektroniczna waluta osiągnęła tak olbrzymi sukces i dlaczego bitcoin przyciąga uwagę inwestorów z całego świata? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to pieniądz elektroniczny, funkcjonujący w modelu peer to peer, umożliwiający płatności online - bezpośrednio od jednej osoby do drugiej - z pominięciem instytucji finansowych.

Kto stworzył Bitcoina?

Niestety nadal nie wiemy kim jest twórca waluty, która w ostatnich latach stała się jednym z najgorętszych tematów.

Według części osób jest nim znany jedynie pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, który w 2009 roku, na forum ning.com, opisał go po raz pierwszy.

Wśród twórców wymieniany jest również Polak, Paweł Pszona, student Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2007 roku, pod kierunkiem dr Grzegorza Stachowiaka, napisał on pracę Unlinkable Divisible Digital Cash without Trusted Third Party.

Bitcoin – historia powstania elektronicznej waluty

W styczniu 2009 roku powstaje pierwszy blok bitcoin, a kilka dni później dochodzi do pierwszej transakcji pomiędzy użytkownikami kryptowaluty. Bitcoin debiutuje na giełdzie w październiku a jego cena wynosi 75 centów.

Niecały rok później zaczyna działać pierwsza oficjalna giełda – Bitcoin Market. Powoli staje się jasne, że potencjał nowej kryptowaluty może być naprawdę olbrzymi.

Bitcoin zaczyna rozwijać się w błyskawicznym tempie. co nie uszło uwadze światowych autorytetów w dziedzinie finansów.

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą mającą potencjał, aby zmienić świat Peter Thmiel, współzałożyciel internetowej platformy bankowej PayPal

Stopniowy wzrost potęgi Bitcoina, czyli analiza kursu waluty na przestrzeni lat

Pierwszy oficjalny kurs kryptowaluty został ogłoszony w październiku 2009 roku, a wartość jednego bitcoina została wówczas oszacowana na kwotę niecałego dolara. Taka sytuacja utrzymywała się przez około dwa lata.

W 2011 roku liczba giełd umożliwiających handel bitcoinem rośnie lawinowo co przekłada się bezpośrednio na wzrost płynności i kursu.

W czerwcu kurs bitcoina przekracza 10 dolarów, co tylko potwierdza rosnące zainteresowania nową kryptowalutą. Prawdziwa rewolucja przychodzi jednak dwa lata później, czyli w 2013 roku.

Pod koniec 2012 roku jedna z giełd otrzymuje licencję, kurs zaczyna systematycznie rosnąć, aby w kwietniu osiągnąć niewyobrażalny niegdyś pułap – wartość jednego bitcoina wynosi ponad 140 dolarów.

Trend wzrostowy nieznacznie wyhamowuje, ale to tak naprawdę wyłącznie cisza przed burzą.

Unikalność bitcoina przyciąga uwagę wielu znaczących inwestorów. Twórca popularnych gier internetowych Zynga informuje, że wiąże duże nadzieje z bitcoinem a waluta staje się jednym ze środków płatniczych dostępnych w grze Farmville.

Forex Demo

Ta wiadomość elektryzuje środowiska inwestorów związanych z bitcoinem, a kurs waluty zaczyna nagle i bardzo gwałtownie rosnąć.

Analitycy wstrzymują oddech, gdy okazuje się, że pod koniec listopada bitcoin osiąga cenę niemal tysiąca dolarów.

Kilka następnych miesięcy przynosi jednak olbrzymie wahania kursu, który ostatecznie stabilizuje się na początku 2015 roku (1BTC = ok. 250$).

Od tamtej chwili obserwujemy już bardzo stabilny trend wzrostowy.

Inwestycja w kryptowalutę Bitcoin – kompendium wiedzy

Analitycy podkreślali, że 2016 rok może przynieść stały wzrost kursu bitcoina. Poniższy wykres zdaje się jedynie potwierdzać przewidywania, ponieważ bitcoin ciągle zyskuje na wartości.

Zmiana ceny bitcoina na przestrzeni lat 2016-2017

Aby kupić Bitcoiny nie potrzeba specjalistycznej wiedzy i przygotowania. Wystarczy założyć własny portfel Bitcoin (ang. Bitcoin wallet), który umożliwi nam przechowywanie bitcoinów.

Portfel możesz założyć w kilku formach, a wybór konkretnego rodzaju zależy tylko od twoich preferencji. Do dyspozycji mamy:

  • Bitcoin wallet w formie aplikacji (na komputer lub telefon),
  • Bitcoin portfel obsługiwany przez przeglądarkę internetową,
  • portfel Bitcoin offline,
  • a także tzw. portfel sprzętowy (użytkowany przy użyciu klucza USB)

Twój portfel jest formą prywatnego rachunku, który służy zarówno do przechowywania bitcoinów, jak i do wykonywania wszelkich transakcji.

Kiedy założysz już portfel czas przejść do zakupu kryptowalut. Bitcoiny możesz kupić na giełdach, bezpośrednio od innego użytkownika lub wykorzystać polski kantor kryptowalut.

Rosnący potencjał Bitcoina, czyli sposób na szybką oraz skuteczną inwestycję

Nie ma wątpliwości, że bitcoin posiada olbrzymi potencjał. Jego wyjątkowość została dostrzeżona przez międzynarodowe korporacje, które zainwestowały część swojego kapitału w rozwój kryptowaluty. Do takich firm należą między innymi: American Express, Google, MasterCard oraz bank Goldman Sachs.

Inwestowanie w Bitcoiny jest olbrzymią szansą także dla początkujących inwestorów, którzy szukają łatwego sposobu na pomnożenie swojego kapitału.

Stabilny trend wzrostowy oraz nieustanny rozwój kryptowaluty sprawia, że zakup bitcoinów może być dla nas ciągle źródłem dużego zysku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO