Mit nr 1. Bitcoin zanika. Przyszłość należy do meme coinów.
Bitcoin jest obecnie postrzegany jako dziadek kryptowalut, a inwestorzy (lub spekulanci, dokładniej) zwracają się w kierunku innych kryptowalut, takich jak Dogecoin. W 2019 roku Investopedia twierdziła, że bitcoin “traci swoją moc jako siła napędowa świata kryptowalut”.
Dogecoin i inne tego typu kryptowaluty, które są po prostu zbudowane wokół memów (Dogecoin, ze swoją maskotką psa Shiba Inu, nawiązuje do memów “doge”), nawet nie udają, że nadają się do wykorzystania w transakcjach finansowych. Nie ma też wyraźnego ograniczenia podaży tych monet, więc ich ceny rosną lub spadają pod wpływem przypadkowych zdarzeń, takich jak tweety Muska.
Wyceny walut meme wydają się całkowicie oparte na teorii “większego głupca” – wszystko, co musisz zrobić, aby zyskać na swojej inwestycji, to znaleźć jeszcze większego głupca, który będzie skłonny zapłacić wyższą cenę niż ta, którą zapłaciłeś za cyfrowe monety.
Technologia Bitcoina wydaje się przestarzała w porównaniu z niektórymi nowszymi kryptowalutami, które umożliwiają większą anonimowość użytkowników, szybsze przetwarzanie transakcji i bardziej zaawansowane funkcje techniczne, które ułatwiają automatyczne przetwarzanie złożonych transakcji finansowych.
Pomimo wszystkich swoich wad, bitcoin pozostaje dominujący: stanowi on prawie połowę całkowitej wartości wszystkich kryptowalut.
Mit nr 2. Kryptowaluty wyprą dolara.
Główny strateg globalny Morgan Stanley, Ruchir Sharma, twierdzi, że bitcoin może zakończyć panowanie dolara – lub przynajmniej, że “cyfrowa waluta stanowi znaczące zagrożenie dla supremacji greenbacka”. Nagłówek Financial Times proponuje, jeszcze bardziej złowieszczo, że “wzrost Bitcoina odzwierciedla upadek Ameryki”.
Kryptowaluty nie są poparte niczym innym niż wiarą ludzi, którzy je posiadają. Dolar, dla kontrastu, jest wspierany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy wciąż ufają dolarowi, nawet w trudnych czasach.
Jednym z przykładów jest to, że krajowi i zagraniczni inwestorzy nadal chętnie kupują biliony dolarów w amerykańskich papierach skarbowych, nawet przy niskich stopach procentowych.
Nowe kryptowaluty, zwane stablecoins, mają mieć stabilną wartość i tym samym ułatwiać dokonywanie płatności cyfrowych. Facebook planuje wyemitować swoją własną kryptowalutę o nazwie Diem, która będzie miała oparcie w dolarach amerykańskich, co zapewni jej stabilną wartość. Ale wartość stablecoinów wynika właśnie z ich wsparcia przez waluty emitowane przez rząd.
Tak więc, choć dolary mogą stać się mniej ważne przy dokonywaniu płatności, prymat dolara amerykańskiego jako środka przechowywania wartości nie zostanie podważony.
Mit nr 3. Kryptowaluty są tylko modą i znikną.
Warren Buffett porównał kryptowaluty do XVII-wiecznego holenderskiego szaleństwa na punkcie tulipanów, a prezes Banku Anglii Andrew Bailey ostrzegł: “Kupuj je tylko wtedy, gdy jesteś przygotowany na utratę wszystkich swoich pieniędzy”. Ekonomista Nouriel Roubini nazwał bitcoina “matką lub ojcem wszystkich oszustw”, a nawet skrytykował technologię leżącą u jego podstaw.
Kryptowaluty mogą, ale nie muszą, przetrwać jako spekulacyjne narzędzia inwestycyjne, ale wywołują transformacyjne zmiany w pieniądzu i finansach. W miarę dojrzewania technologii stablecoiny przyspieszą rozwój płatności cyfrowych, wypierając papierową walutę. Perspektywa konkurencji ze strony takich prywatnych walut skłoniła banki centralne na całym świecie do zaprojektowania cyfrowych wersji swoich walut.
Bahamy już wprowadziły cyfrową walutę banku centralnego, podczas gdy kraje takie jak Chiny, Japonia i Szwecja prowadzą eksperymenty z własnymi oficjalnymi cyfrowymi pieniędzmi. Banknoty dolarowe w twoim portfelu – jeśli jeszcze je masz – mogą wkrótce stać się reliktami.
Nawet transakcje, takie jak kupno samochodu czy domu, mogą wkrótce być zarządzane przez programy komputerowe działające na platformach kryptowalutowych. Cyfrowe tokeny reprezentujące pieniądze i inne aktywa mogą ułatwić transakcje elektroniczne, które obejmują transfer aktywów i płatności, często bez udziału zaufanych stron trzecich, takich jak adwokaci zajmujący się rozliczeniami nieruchomości.
Rządy nadal będą potrzebne do egzekwowania zobowiązań umownych i praw własności, ale oprogramowanie może kiedyś zastąpić innych pośredników, w tym bankierów, księgowych i prawników. Rozważ założenie konta na eToro. Opinie o brokerze znajdziesz tutaj.