J2T

To, co wydarzyło się na rynku stopy procentowej dla AUD w ostatnim czasie może przyprawiać o dreszcz emocji. Porównując krzywą sprzed ostatniego posiedzenia Rezerwy Banku Australii (2 listopada) z obecną krzywą dostrzec można prawdziwą przepaść. Co to oznacza?

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Ano, nie mniej, nie więcej jak to, iż w okresie czterech tygodni rynek zdyskontował całą, pełną podwyżkę stóp procentowych przez RBA (!) i to praktycznie już na pierwszym posiedzeniu w nowym roku. Kontrakty FRA na 3-miesięczny LIBOR dla AUD rosły jak jeden mąż praktycznie wzdłuż całej krzywej, dochodząc niemalże do 30pb.

Screen Shot 11-30-15 at 06.38 PM

W celu zobrazowania z jak ogromną zmianą mamy do czynienia warto dodać, że po ostatnim raporcie NFP stawki dla USD poszybowały o 7-8pb, co już wysłało dolara US w kosmos. Co miało tak potężny wpływ na AUD w ostatnich tygodniach?

Zobacz: IronFX ukarany przez CySec!

Przede wszystkim rynek pracy, który okazał się być w dużo lepszej kondycji aniżeli przypuszczano. Jego publikacja była prawdziwym pociągnięciem za spust, jeśli chodzi o późniejszą aprecjację AUD. Co poza tym? O to właśnie chodzi, że… niewiele.

Screen Shot 11-30-15 at 07.03 PM

Forex Demo

Kluczowe surowce przemysłowe jak rudy żelaza, miedź czy węgiel koksujący notowały w tym czasie wyraźne spadki. Zeszłotygodniowe dane dot. planowanego CAPEX (nakłady inwestycyjne) spadły do wieloletnich minimów. Zaś w Chinach ponownie zrobiło się czerwono, ze względu na wszczęcie śledztwa w związku z możliwymi nieprawidłowościami w działalności kilku brokerów. Jakby tego było mało ostatni raport dotyczący dynamiki zysków spółek w Chinach pokazał znacznie niższą wartość w porównaniu do poprzedniej.

Zobacz: Interesująca dywergencja na NIKKEI/JPY (domknięcie)

Tym samym wydaje się, że wszystkie to aspekty powinny oddziaływać w zupełnie inny sposób na AUD, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę dyskontowanie przez rynek FRA podwyżki stóp przez FED w grudniu. Aż strach pomyśleć, gdzie mógłby dojść Aussie, gdyby nie silny USD.

Technicznie para przełamała opór w rejonie 0,7220 i obecnie może zmierzać w kierunku 0,7280. W przypadku sforsowania tego pułapu (mało prawdopodobny scenariusz, chyba, że RBA jutro nie podkreśli obaw o zbyt wysoki kurs AUD i nie odniesie się do powyższych słabych danych) celem może być górne ograniczenie kanału. Pionową linią zobrazowano reakcję na ostatnie payrolle z Australii.

AUDUSDH4

akademia baner pojedynczy wpis żółty

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO