J2T

W dniu dzisiejszym spojrzymy nie jak to bywa zwykle na rynek pojedynczego instrumentu, ale na dwa, silnie ze sobą skorelowane. Mowa o rynki miedzi oraz aluminium. Na wstępie spojrzymy na układ techniczny samego kontraktu na czerwony metal, a później porównamy z rynkiem aluminium.

akademia baner pojedynczy wpis żółty

Ubiegłotygodniowa propozycja na rynku EURPLN z uwagi na dalszą korektę EURUSD niestety nie była skuteczna. Rynek zawrócić dopiero po dotarciu w okolice górnego ograniczenia kanału trendowego.

COPPER_16_31 18_05

Na wykresie tygodniowym co od razu rzuca się w oczy to długoterminowa linia trendu spadkowego. Z punktu widzenia krótszego interwału czasowego trend zniżkowy wyraźnie przyspieszył, co widać poprzez bardziej nachyloną czerwoną linię. Dodatkowo możemy zauważyć, że pomimo zrównania oscylatora RSI z ostatnim szczytem na przełomie letnich miesięcy ubiegłego roku nie pokrywa się z wykresem ceny. To może świadczyć o pewnym przegrzaniu rynku i możliwym odwrocie.

COPPER_16_47 18_05

Forex Demo

Zestawiając sytuację techniczną w dłuższej perspektywie z aktualną sytuacją na rynku aluminium dostrzegamy okazję do gry pod zamknięcie dywergencji. Na powyższym wykresie na żółto oznaczona jest cena kontraktów na aluminium (analiza robiona dla miedzi).

Widać wyraźnie, że przecena metalu ostatnimi dniami mocno przyspieszyła, podczas gdy kontrakt na miedź zaczyna reagować dopiero dzisiaj po kilku sesjach konsolidacji. Być może to efekt plotek jakoby PBOC miał uruchomić QE. Jak już jednak wiadomo sam zainteresowany zdementował te plotki.

Dodatkowo na wykresie dziennym widzimy blisko strefy podaży z oporem nad 6430$. To właśnie nad tym rejonem warto rozważyć zlecenie stop loss dla potencjalnego shorta. Celem powinno być w pierwszej kolejności dole ograniczenie kanału w okolicy 6000$. W przypadku chęci gry stricte pod domknięcie dywergencji należy rzecz jasna dodatkowo rozważyć pozycję długą na rynku aluminium, gdzie zlecenie SL można umiejscowić poniżej 172$ – silne wsparcie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO