J2T

akademia baner pojedynczy wpis żółty

Już w najbliższy wtorek poznamy decyzję centralnego banku Australii ws. stóp procentowych. O ile poprzednie posiedzenie było z natury non-event, o tyle teraz sytuacja się diametralnie zmieniła. Aktualnie rynek oczekuje cięcia głównej stopy procentowej do poziomu 1,5%.

Warto przypomnieć sobie, że głównym powodem obniżenia kosztu pieniądza na posiedzeniu majowym był zatrważająco niski odczyt inflacji. RBA postanowił nie czekać dłużej i ciąć stopy.

Aktualnie, prócz samej inflacji zdecydowanie poniżej celu RBA dochodzi presja ze strony Nowej Zelandii, która z dużym przypuszczeniem dokona cięcia stóp na sierpniowym posiedzeniu. Co więcej, FED nie zamierza na ten moment przygotowywać rynku do podwyżki, co może implikować rosnący popyt na waluty o wysokiej rentowności, jaką bez wątpienia w dalszym ciągu jest AUD.

Inflacja w Australii, źródło: InsiderFX
Inflacja w Australii, źródło: InsiderFX

Z punktu widzenia rynkowych stóp procentowych w dalszym ciągu widać potężną przestrzeń do deprecjacji AUD i to pomimo ostatniego spadku dolarowych stóp (w pewnym stopniu rozczarowanie po FED).

Polecamy: Inwestuj w akcje, surowce, indeksy, waluty. Odbierz 50€ gratis

Jeśli mielibyśmy w średnim terminie dążyć do poziomu równowagi, wówczas para AUDUSD mogłaby spadać nawet w okolicę 0,7150, co daje duże pole do popisu.

Forex Demo
Rynek FRA a AUDUSD, źródło: InsiderFX
Rynek FRA a AUDUSD, źródło: InsiderFX

Od strony technicznej sytuacja również zachęca do sprzedaży pary. W poprzednim tygodniu na interwale W1 wyrysowała nam się struktura gwiazdy wieczornej, która na ten moment pozostaje silnym oporem dla kupujących.

Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start

Poza tym na interwale dziennym otrzymaliśmy w ostatnim czasie kilka świeczek o długich górnych cieniach, co także rzuca cień na dalszy rozwój popytu. Wsparciem pozostaje 70DMA (niebieska linia). Biorąc pod uwagę obecny układ techniczny relacja zysku do ryzyka przyjmuje korzystny stosunek. Oczywiście należy brać pod uwagę, że brak cięcia ze strony RBA mógłby doprowadzić do znacznej aprecjacji AUD, niemniej wydaje się, że strefa podaży na 0,7650 ograniczyłaby ten skok.

au

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO