Handel na ETF pozwala na dodatkowy zarobek na dywidendach

73
J2T

ETF (ang. Exchange Traded Fund) to fundusz inwestycyjny, w ramach którego dokonuje się handlu na giełdach papierów wartościowych – głównie akcyjnych. Taki fundusz wykupuje we własnym zakresie np. akcje spółek w ramach danego indeksu giełdowego w sposób proporcjonalny. Dzięki temu np. kurs ETF WIG20 powinien być  taki sam jak aktualna cena WIG20

Obok transakcji dokonywanych na kontraktach terminowych czy handlu na akcjach, warto również przyjrzeć się innemu rodzajowi instrumentów finansowych – ETF. Tym bardziej, że dzięki nim można generować dodatkowy przychód w postaci dywidend dysponując przy tym dużo niższym kapitałem inwestycyjnym.

Dlaczego ETF, a nie CFD?

Obie grupy instrumentów finansowych są bardzo atrakcyjne dla inwestorów, jako iż obie dają możliwość handlu z wysoką dźwignią, stosunkowo niższym kapitałem inwestycyjnym oraz dostępne są transakcje sprzedaży. Natomiast handel na ETF daje nieco większe pole do manewru z kilku istotnych powodów:

  • możliwość nieograniczonego w czasie trzymania otwartej pozycji (kontrakty terminowe mają ustaloną datę wygaśnięcia)
  • identyczny kurs (cena CFD odbiega od rzeczywistej ceny danego indeksu)
  • automatyczna wypłata dywidend – co pewien czas (w zależności od indeksu) wypłacane są dodatkowe należności inwestorom, którzy nabyli jednostki danego indeksu. Wielkość tych należności zależy od konkretnego indeksu oraz wielkości udziałów.

Gdzie handlować na ETF?

Handel na ETF jest ograniczony i obecnie możliwy wyłącznie u kilku wybranych brokerów, którzy mają odpowiednie zaplecze technologiczne i finansowe – na opłacenie dostarczycieli płynności.

Forex Demo

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO