Według strategów duńskiego banku fundamenty na rynku głównej pary walutowej w perspektywie 3-6 miesięcy wciąż faworyzują spadki. Główną przyczyną jest oczywiście – zdaniem banku – niedocenianie wcześniejszych podwyżek stóp przez FED, a także zobowiązanie EBC do zaostrzenia gołębiej polityki.
Stąd względne stopy procentowe powinny zacząć wywoływać spadkową presję na EURUSD przed nadchodzącym latem. Danske oczekuje osiągnięcia dna wczesną jesienią i widzi odpowiednio poziom 1,08 za 3 miesiące i 1,02 w ciągu 6 miesięcy. Jednocześnie podkreślając, że możliwość ruchu w kierunku parytetu.
Spready 2-letnich SWAPów oraz niekomercyjne (spekulacyjne) pozycje netto na walutach
Co ciekawe to jednak pogląd banku na EURUSD w dłuższej perspektywie. Odbijająca inflacja w Strefie Euro w drugiej połowie roku, końcówka wyceniania ruchów przez FED oraz ewentualne wyjście EBC z programu QE powinno rozpocząć wzrosty na rynku głównej pary walutowej w średnim do długiego okresu. Stąd Danske oczekuje poziomu 1,08 w ciągu 12 miesięcy.
W podobny sposób swój pogląd stratedzy banku przedstawiają dla rynku GPBUSD. Według nich w najbliższych miesiącach (3-6) para będzie zniżkować odpowiednio do poziomów 1,52 oraz 1,48.
Jednakże BoE jest porównywany w oczach analityków Danske do “mini FEDu”, stąd oczekiwane zainicjowanie cyklu normalizacji polityki pieniężnej już w listopadzie. Tym samym bank oczekuje odwrócenia spadkowego trendu na GBPUSD za 12 miesięcy. W miarę jak FED podniesie stopy we wrześniu (bazowa prognoza Danske) presja wzrostowa na kablu powinna rosnąć poprzez wystartowanie podwyżek stóp przez BoE.