J2T

Analitycy Wells Fargo sądzą, że Bank Kanady pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie podczas swojego wrześniowego posiedzenia (6), lecz może podnieść je już w październiku.

Dla przypomnienia, kanadyjski bank centralny zdecydował się podwyższyć stopy na posiedzeniu lipcowym, po raz pierwszy od 2010 orku. Zmiana w polityce monetarnej nadeszła w warunkach szerokiej poprawy gospodarczej w kanadyjskiej gospodarce.

Realny wzrost PKB stabilnie przyspiesza od końcówki 2015, co jest sterowanie przede wszystkim przez poprawę na rynku pracy oraz silne wydatki konsumpcyjne. Z drugiej strony inflacja bazowa zwalniała od połowy 2016, lecz prawdopodobnie osiągnęła swoje minimum na poziomie 1,5%.

Pomimo bardziej stabilnych odczytów inflacyjnych w ostatnim czasie, inflacja bazowa pozostaje w pobliżu dolnego zakresu celu BoC (1-3%). W dodatku, bank jest pod presją podwyżek stóp w celu zahamowania wzrostu zadłużenia gospodarstw domowych, co jednak  z drugiej strony może zacieśniać warunki finansowe, prowadząc do gwałtownego zahamowania ekspansji gospodarczej.

Forex Demo

W rezultacie bank nie oczekuje podwyżki stóp na środowym posiedzeniu, lecz wciąż uważa, że ruch w październiku jest prawdopodobny.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, jak Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO