J2T

Teoria fal GBP/USD

Na początku tygodnia proponuję przyjrzeć się bliżej popularnej parze GBP/USD. Ukształtował się na niej dość czytelny układ fal.

Wykres 1 poprawiony

Oznaczone pogrubioną zieloną czcionką cyfry od 1 do 5 oznaczają przebieg impulsowej fali wzrostowej. Pierwsza fala rozwija się jako pełnoprawny impuls wzrostowy, którego fale są oznaczone cyframi rzymskimi w nawiasach. Korekta, która jest falą 2 zieloną, znosi około 50 proc. pierwszej fali i następuje gwałtowne odbicie wraz z ponowieniem ruchu wzrostowego.

Forex Demo

Środkowa fala 3 zielona także zawiera w sobie pięciofalowy impus wzrostowy, którego pierwsza fala, zaznaczona na wykresie białym kolorem, jest falą wydłużoną (oznaczoną czarnymi cyframi w nawiasach). Schemat rozwoju wydłużenia fali (1) jest opisany na wykresie powyżej. Po fali 3 zielonej następuje krótka korekta fali 4 zielonej, a następnie ostatnie pięć fal impulsu kończy falę 5 zieloną i zamyka cały impuls wzrostowy wyższego rzędu, oznaczony na wykresie jako C niebieskie.

Ponieważ właśnie została zakończona ostatnia fala korekty ABC niebieskiej, w chwili obecnej nie można spodziewać się krótkiego odreagowania i ponowienia trendu wzrostowego w postaci kolejnego pięciofalowego impulsu. Dlaczego? Dlatego, że omawiany tutaj impuls wzrostowy 1-5 zielony jest OSTATNIĄ falą wzrostową kończącą korektę ABC niebieską. Nie jest natomiast PIERWSZĄ falą impulsu zaczynającego nowy trend wzrostowy. Schemat tego rodzaju korekty, opisanej w nomenklaturze fal Elliotta jako Korekta Prosta Nieregularna, został przedstawiony poniżej:

GBP/USD 2

Pierwszym potwierdzeniem tego scenariusza jest wybicie dołem obszaru wsparcia na poziomie 1.5958 – 1.5884. Jednocześnie cena wypada z kanału wzrostowego. Przy takim rozwoju wydarzeń następnym wsparciem staje się szczyt fali (1) z poziomu 1.5720.