Analitycy banku przypominają, iż EBC nie wprowadził żadnych zmian ani w samych stopach ani też w programie QE podczas ostatniego posiedzenia. Niemniej jednak Draghi wyraził się jasno, że spadkowe ryzyka perspektywy dla wzrostu i inflacji wzrosły w świetle słabości gospodarki Chin i innych gospodarek krajów wschodzących.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
W przeciwieństwie do innych banków centralnych, które przyjęły tryb „czekaj i patrz” w kontekście oceny potencjalnego wpływu ze strony Chin na krajowy wzrost i inflację, takie banki jak EBC czy BoE podjęły czynne stanowisko, rewidując swoją perspektywę celem odzwierciedlenia nowych ryzyk i podkreślenia zdolności reakcji na pogorszenie się perspektywy inflacyjnej. Tym samym stratedzy banku spodziewają się, iż skrajnie gołębie wypowiedź Draghi’ego podczas ostatniej konferencji prasowej jest prawdopodobna do ujrzenia również w dzisiejszym protokole.
Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
Długoterminowym poglądem RBS jest to, iż EBC będzie o wcielał w życie szersze QE, co stanie się szybko bazowym konsensusem rynkowym. Jakiekolwiek dowody, iż EBC dyskutował dokonanie zmiany w skupie aktywów, obok zaktualizowanych wrześniowych prognoz makro mogłyby wzmocnić oczekiwania, iż zwiększone QE pojawi się raczej szybciej niż później, osłabiając przy tym euro.