Wskaźnik zbudowany przez bank wskazuje obecnie na 47%-owe prawdopodobieństwo opuszczenie UE przez Wielką Brytanię. Bank uważa również, że rynki walutowe mogą wyceniać ten poziom prawdopodobieństwo.
Bank wskazuje również, że w ostatnim czasie była silna relacja między zmianami indeksu GBP ważonego udziałami w handlu oraz prawdopodobieństwem Brexitu, a także ruchami na parze EURCHF.
Zobacz: Bezpłatne sygnały forex w XM. Sprawdź naszą skuteczność
MS uważa, iż ostatnie ruchy na walutach pod kątem rosnącej przewagi zwolenników wyjścia z UE może zapewnić nam pewną wskazówkę, jak rynki mogą zareagować na referendum. Zgodnie z poglądem banku waluty wrażliwe na ryzyko miały tendencje do tracenia w opozycji do USD.
Jakiego wpływu spodziewać się na różnych walutach po Brexicie?
GBP: najbardziej wyeksponowana waluta w gronie G10 i EM. Osłabia się poprzez niepewność względem wzrostu gospodarczego i polityki. Jakiekolwiek komentarze ze strony Camerona czy Borisa Johnsona będą pilnie śledzone przez rynku w celu warunkowania krótkoterminowej ścieżki dla funta.
EUR: osłabia się z racji debatowania rynku nad tym, że siła UE jest wątpliwa, a także z racji tego, iż wyjścia UK może pociągnąć za sobą inne państwa. Po pierwotnej słabości EURUSD może się stabilizować około 1,05 w miarę jak nadwyżka na rachunku obrotów bieżących oraz niski globalny apetyt na ryzyko oznaczają, że fundusze strefy euro mają trudności w inwestowaniu środków za granicą, co też ma zaprzestać spadkom euro.
JPY: faworyt banku do kupna, który będzie kierowany przez globalny sentyment do ryzyka oraz powrót japońskich funduszy ze strefy euro i zabezpieczanie portfeli inwestorów posiadających akcje.
Zobacz: Inwestuj bez ryzyka. Otwórz konto i odbierz 30$ na start
CHF: początkowo powinna ukazać się siła franka z racji statu “bezpiecznej przystani” Europy. Bank spodziewa się, że SNB będzie interweniował na EURCHF by zapobiec gwałtownym spadkom, lecz nie będzie aktywnie osłabiał CHF. Założenie banku sugeruje na interwencje, jeśli EURCHF spadnie poniżej 1,05 w ciągu dnia.
CAD, NZD, AUD: wszystkie te walutowy surowcowe mają lekką ekspozycję na handel z UK, więc powinny być względnie stabilne w pierwszej fazie reakcji na Brexit. Co jednak jest ważniejsze, to globalne środowisko ryzyka i ceny surowców. Chiny mają duży udział w handlu z UE, tak więc jakiekolwiek spowolnienie w globalnym handlu mogłoby osłabić przede wszystkim AUD.